belangrijke beslissing is te nemen, zal dat niet bij voorkeur worden opgedragen aan een commissie, die heel weinig keuringsgevallen te behandelen krijgt. De bepaling, dat de uitspraak der geneeskundige hoofdcommissie en die van een commissie voor herhaald onderzoek beslissend is, moet n.o.m. dan ook zoo opgevat worden, dat die uitspraak be slissend is voor den onderzochten persoon, die niet nog eens een 3e geneeskundige uitspraak kan vragen, doch niet beslissend voor het administratieve gezag, hetzij de Legercommandant de Gou- verneur-Generaal of de Koningin. Want was de uitspraak beslissend èn voor den Legercommandant èn voor de Regeering en voor de Kroon, dan zou de bepaling, dat bij eene beslissing van den Legercommandant beroep mogelijk is op den Gouverneur-Generaal en bij een beslissing van den laatste op de Koningin, een holle phrase zijn. Een andere algemeene order, waarin bepalingen omtrent ge neeskundige commissies zijn opgenomen is de reeds genoemde algemeene order 1912 No. 2. Hierin wordende plaatsen genoemd, waar de geneeskundige commissies voor onderzoek en afkeuring van militairen zijn gevestigd. Omdat volgens de algemeene order 1909 No. 48 minstens één hoofdofficier in de geneeskundige commissie zitting moet nemen, spreekt het vanzelf, dat zij gevestigd zijn op plaatsen, waar een hoofdofficier van onzen dienst geplaatst is, dus op Java te Welte vreden, Tjimahi, Magelang en Malang en in de buitengewesten te Koeta-Radja, Padang, Makasser en Ambon. In deze algemeene order wordt bovendien nog gesproken over een ander soort geneeskundige commissie, n.l. over een „genees kundige commissie met zoogenaamde beperkte bevoegdheid Die beperkte bevoegdheid bestaat hierin, dat door zulk een commissie geen militairen mogen worden afgekeurd, terwijl even min candidaten voor de K. M. A. door haar mogen worden onder zocht (A. O. 1912 No. 3 art. 4 lid 3). Deze beide keuringen mogen uitsluitend door geneeskundige commissies voor onderzoek en afkeuring van militairen worden verricht. Tot het verrichten van alle overige keuringen zijn de com missies met z. g. beperkte bevoegdheid, bevoegd. Zulk een commissie met beperkte bevoegdheid kan zich al leen vormen op de plaatsen, die zooeven zijn genoemd en con stitueert zich, wanneer er geen dirigeerend officier van gezond heid is, maar wel drie subalterne officieren van gezondheid aan- Hierbij wordt opgemerkt, dat bijvoorbeeld te Bandoeng, waar geen geneeskundige commissie voor onderzoek en afkeuring van militairen is gevestigd, zich ook geen commissie met zoogenaam e 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 41