Legercommandant om den man voor een geneeskundige commissie te doen verschijnen. Die Gewestelijk Militair Commandant vatte het zoo op, dat de Legercommandant altijd den last moet geven om voor een commissie te verschijnen, wanneer een militair zich bevindt in een gewest, waar geen commissie is. Deze opvatting is niet juist. Het betrof hier geen incidenteel geval, waarom die man voor een commissie moest verschijnen, maar hier deed zich een geval voor waaromtrent reeds van hoogerhand bepalingen bestonden. In de algemeene order 1921 No. 86 toch is voorgeschreven, dat wanneer een garnizoensarts iemand afkeurt bij herverbintenis, de betrokkene voor een commissie moet verschijnen. Het eenige, wat er in dat geval opzat, was, dat de man geëvacueerd werd wat ook al weer voorgeschreven is in de algemeene order No. 4 van 1928, waarin namelijk staat: onder evacuatie verstaat men iedere opzending van militairen uit het eene garnizoen naar het andere om één der volgende redenenterwijl eén van die redenen dan is: „indien verschijning voor een met ter plaatse zitting houdende commissie noodig is". Even verderop in die algemeene order 1928 staat, en dit heeft betrekking op de buitengewesten, dat omtrent evacuatie buiten het militair commandement uitsluitend ter standplaats van den gewestelijk militair commandant wordt beslist. Op grond van al deze bepalingen behoefde dus voor het on derhavige geval geen machtiging gevraagd te worden. Behalve de incidenteele gevallen, waarbij het oordeel van een geneeskundige commissie kan worden ingewonnen zijn van hooger hand gevallen voorgeschreven, waarbij militairen voor een com missie moeten verschijnen. roe,* Deze gevallen kunnen we vinden in de O.M.G.D. No. 5B§lo. In de eerste plaats wordt hier genoemd de algemeene order 1912 No. 2 C 1, waarbij bepaald is, dat geëvacueerden, zoo dra het hoofd van het hospitaal of de behandelend geneesheer den tijd daarvoor gekomen acht, voor een commissie moeten verschijnen. Een uitzondering hierop wordt gemaakt ten aanzien van ge- evacueerden, le. die geëvacueerd zijn uit een garnizoen, waar geen genees kundige is, a i- 2e die geëvacueerd zijn voor specialistische behandeling. Het spreekt wel vanzelf, dat een aanteekening in de ziekte geschiedenis van den dokter, die den patiënt evacueert^ n. 1. geëvacueerd voor specialistische behandeling geen „veto be- teekent om zoo iemand toch eventueel voor een commissie te doen verschijnen. Het zal vooral onder de specialistische gevallen, die toch meestal gevallen van beteekenis zullen zijn, herhaalde ijk voorkomen, dat een commissieonderzoek tenslotte noodzakelijk blijkt. 641

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 43