toe op het trachten te bereiken van de massa, waartoe zij zich wendde tot den Inlandschen landbouwer. Het succes hiervan schijnt evenwel nog niet zoo groot te zijn tot nog toe was de ervaring van den tani, dat hij zich bij voorkomende moeilijkheden in zijn bestaan beter tot het Bestuur kon wenden dan tot de P. B. I. Ook in het coöperatiewezen trachtte dr. Soetomo invloed te krijgende federatie van coöperatieve vereenigingen in Oost-Java is door hem tot stand gebracht. Zijn succes wordt hem door de andere leiders misgund in pers en periodiek en ook op vergaderingen staat de persoon van dr. Soetomo dikwijls aan aanvallen bloot. Partai Indonesia. (P. I.) Reeds eerder werd uiteengezet, dat na de gevangenneming van de vier leiders der P. N. 1. deze vereeniging door mr. Sartono werd ontbonden, terwijl tegelijkertijd een nieuwe vereeniging werd opgericht, de Partai Indonesia. Ondanks tegenwerking van de Perhimpoenan Indonesia in Ne derland en de Golongan Merdika, die de ontbinding der P. N. I. beschouwden als een zwakheid tegenover het Gouvernement, wist de P. I. niet alleen het leven te behouden, maar zelfs uit te groeien tot een der krachtigste vereenigingen, die in de laatste tijden dank zij de propaganda van Moh. Jamin en Gatot Mangkoepradja ook buiten Java veel invloed wist te krijgen. Werd oorspronkelijk vermoed dat de toetreding van Soekarno tot de P. I. de macht van de vereeniging ten goede zou komen, thans werd in de Inheemsche pers verkondigd, dat de kans op oneenigheid tusschen mr. Sartono als vertegenwoordiger der In heemsche bourgeoisie en Soekarno als voorvechter van de „Kaoem marhaen" (het volk) niet uitgesloten was. Tusschen P. I. en Pendidikan Nasional Indonesia bestaat een minder goede verhouding; laatstgenoemde vereeniging is voor een politiek het midden houdende tusschen het revolutionnaire socialisme en het communismezij zou ook zijn tegen het kapi taalbezit van Inlanders en beschouwt als zoodanig de P. I-, die hier niet tegen is, als een vertegenwoordigster van de Inheemsche bourgeoisie, die niet genoeg voor het volk over heeft. Door Soe karno werden pogingen gedaan om beide partijen tot elkaar te brengen; de verhouding schijnt evenwel zeer fel te zijn,-zoodat de pogingen van Soekarno nog niet veel resultaat opgeleverd heb ben. Speciaal van P. N. I. zijde schijnt men voor een aansluiting of samenwerken met de P. 1. niet veel te voelen. Partai Rajat Indonesia (P. R. De P. R. 1. werd in 1930 door den Inl. journalist Moh. Tabrani opgericht en streeft naar een dominion-status van Ned.-Indië. 651

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 53