welke naam al spoedig werd veranderd in dien van Sarekat Is lam toen men zich later met de politiek ging bezig houden, werd vastgesteld dat de S. I. in den vervolge zou heeten Partai Sarekat Islam terwijl hieraan in 1929 „als concessie aan de na tionalisten" Indonesia toegevoegd werd. De S. D. I. mocht zich al dadelijk in een groote belangstelling verheugen niet alleen werden de Chineezen geboycott, de jeugdige leden der S. D. I. beschouwden de vereeniging als een soort vecht- club en zetten groote veldslagen op touw. Hierbij werd het ver schil in geloof te baat genomen om de gemoederen nog wat op te warmen toen later de anti-Chineesche beweging geluwd was, bleef de S. I. een godsdienstige vereeniging, die onder de Inheemsche bevolking veel succes had. Onder de kundige leiding van Tjo- kroaminoto en H. Agoes Salim breidde het aantal leden zich voortdurend uit. Het is dan ook niet te verwonderen dat zoowel socialisten als communisten invloed op de vereeniging trachtten te krijgen men begreep door middel van de S. I. de revolutionnaire ideeën gemakkelijk te kunnen verspreiden. Zoodra dan ook S. I. leden als Semaoen, Darsono en Tan Malakka voor de socialistische, later communistische zaak ge wonnen waren, deed deze politiek in de S. I. haar intrede. Vele leden werden ervoor gewonnen en ter wille van de eenheid in de vereeniging wist Tjokroaminoto niet beter te doen dan zelf ook hoe langer hoe meer de revolutionnaire richting uit te gaan. Ten slotte greep H. A. Salim, die inzag dat de S. I. door de communisten slechts gebruikt werd voor de verbreiding hunner ideeën, in en stelde de partij-discipline aan de orde. S. I. leden mochten geen lid van een andere vereeniging zijn. Na hevigen tegenstand te hebben geboden tegen dit beginsel, traden Semaoen c. s. uit de S. 1.het contact tusschen deze vereeniging en de communisten was hiermede verbroken. De communistische ideeën waren evenwel reeds te ver door gedrongen reeds hadden zich onderafdeelingen van de S. I. ge vormd, zooals de Sarekat Rajat en de „S. I. afdeeling B", die de revolutie aanhingen. De interneeringen te Boven-Digoel hielden een grondige op ruiming onder deze afdeelingende S. I-, gezuiverd van het communisme, wierp zich nu op het nationalisme, hoewel zij daarnaast haar godsdienstig karakter bleef behouden. Op het gebied van den godsdienst ondervindt zij evenwel geduchte con currentie van andere godsdienstige vereenigingen als Moham- madijah en Persatoean Moeslimin Indonesia. De vereeniging is den laatsten tijd minder gelukkig, het straf proces te Djember, waarbij eenige harer leden wegens opruiïng terecht stonden, alsmede eenige ruzie in het Garoetsche deden haar aanzien eenigszins dalen, zoodat Tjokroaminoto het ge- wenscht vond de propaganda zelf weer ter hand te nemen. 656

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 58