Op Celebes boekte de partij door de actie van Sangadji eenig succes. H. A. Salim, die wegens zijn hoogen leeftijd rust zou gaan nemen en zich reeds uit het practische vereenigingsleven had teruggetrokken, keerde in verband met de actie tegen de wilde scholen-ordonnantie weer in de politiek terug. De P. S. I. I. heeft een vrouwenafdeeling „Islamijah", een jeugdafdeeling „Pemoeda Moeslimin Indonesia" en een padvin dersorganisatie „S. I. Afdeeling Pandoe" (S. I.A. P.), terwijl daar naast veel aandacht besteed is aan het onderwijs. Mohammadijah (Af. D.). De reeds eerder in het buitenland ontstane strooming om zich te onttrekken aan de tallooze plichten, die de uitleggers van Koran en Soennah aan de Moslims had opgelegd, gaf bij haar doordringen tot Java aanleiding tot de oprichting van Moham madijah (1912). De oprichters meenden, dat de Islam zich diende aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden van origine is de vereeniging dus zuiver godsdienstig. Aan den communistischen invloed kon M. D. zich niet geheel onttrekken, doch de oudere leden zorgden er evenwel voor dat niet te ver van den rechten weg afgedwaald werd de vereeni ging wijdde zich sindsdien op Java nagenoeg uitsluitend aan sociaal-economische verbeteringen. In de buitengewesten, met name ter Westkust van Sumatra, drong de politiek in de vereeniging door, ook door M. D. leiders werden daar heftige redevoeringen gehouden. De groote leider, die op Java voortdurend de vereeniging in het juiste spoor wist te houden, Hadji Ibrahim, is eenigen tijd geleden overleden. M. D. heeft een vrouwenafdeeling „Aisjiah" en een padvinders organisatie „Hizboel Wathon". Eveneens onderwijsinstellingen. Ahmadijah. De Ahmadijah-beweging werd in 1925 uit Britsch-Indië geïm porteerd. De eerste prediker van deze leer had als terrein van actie de Westkust van Atjeh uitgezochtveel succes had hij hier niet met zijn propaganda, de orthodox-Islamitische bevolking kwam er zelfs tegen in verzet. Meer succes had men op Java; in 1929 werd in Djokja de vereeniging Ahmadijah gesticht, die sindsdien enkele afdeelingen in andere plaatsen wist op te richten. De Ahmadijah-leer houdt in, dat inderdaad Mohammad de laat ste der Profeten was, maar dat er na zijn dood hervormers ge komen zouden zijn, waarvan Mirza Ghoelam Ahmad Khan de hervormer van de 14de eeuw (Moh. tijdsrekening) was. Naar deze 657

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 59