8. Coöperatiewezen. Als er een vorm is van vereenigingswezen, die een gunstigen invloed kan hebben op den Inlander, dan is dit het coöperatie wezen. Herhaalde malen werd door kenners der Inlandsche be weging betoogd dat de eenige manier om den Inlander te helpen vooruit te komen, zou zijn hem te prikkelen tot zelfwerkzaam heid (auto-activiteit). Wanneer hij, zonder voortdurend onder lei ding van Westerlingen te staan, zelf voor allerlei moeilijkheden komt en deze weet te overwinnen, leert hij daarvan meer dan wanneer de behulpzame Westerling hem er over heen helpt. Het coöperatiewezen nu biedt een dergelijke gelegenheid; ten einde het zooveel mogelijk aan te moedigen werd in 1927 een verordening in het leven geroepen, die het oprichten van coöpe ratieve vereenigingen door Inlanders vergemakkelijkte, anderzijds inzonderheid het financieel beheer ervan regelde. Het aantal coöperaties breidt zich den laatsten tijd aanzienlijk uit, grootendeels evenwel door de actie der politieke vereenigin gen, die er een middel in vinden om hun beginselen bij het volk te verbreiden. Het is al weer dr. Soetomo die zich ernstig met het coöpera tiewezen bezig hield onder zijn invloed werd opgericht de „Ba- dan Penjoeloeh Coöperatie Indonesia" (B. P. C. Idie haar ar beidsveld speciaal in Oost-Java vindt. Als tegenhanger hiervan werd kort geleden opgericht de „Persatoean Coöperatie Indone sia" (P. C. I.) onder voorzitterschap van Thamrin. De bespreking der voornaamste Inheemsche vereenigingen is hiermede afgeloopen. Het doel der politieke en politiek-godsdien- stige partijen kan in het kort als volgt worden samengevat 1. Allen streven naar een onafhankelijk dan wel zelfstandig „Indonesia"slechts de meeningen over het tijdsbestek waarbin nen dit doel moet zijn bereikt, loopen uiteen en varieeren van direct tot onbepaald 2. de wijze waarop de onafhankelijkheid moet worden verkre gen varieert eveneensde meest extreme partijen zien niet op tegen een revolutie, de meer gematigde partijen wenschen hun doel te bereiken door parlementaire actie en in samenwerking met het Gouvernement. De actie der meest extreme vereenigingen kenmerkt zich door de navolgende feiten 1. het aangrijpen van iedere gelegenheid om de haat van de „onderdrukten" tegenover de „overheerschers" aan te wakkeren. Vormden eenigen tijd geleden de swadeshi, het verleenen van grondrechten aan Indo-Europeanen, de grondhuur der suikerfa brieken, gewenschte onderwerpen, thans worden de maatregelen der Regeering tegenover de wilde scholen aangegrepen om den Inlander tegen het Gouvernement op te zetten. 663

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 65