is. De patroonhouder biedt plaats voor 5 patronen cal. 5,6 (wordt thans ook voor 8 patronen geconstrueerd). De omgebogen „lippen" aan het boveneinde van den houder zijn inwendig zoodanig gevormd, dat zij met den vorm van de patroon overeen komen. Ter linkerzijde is een veerende haak aan gebracht, die de patronen geleidt en ze een „kipbeweging" moet geven. De rechter lip vervult de taak van uitwerper. Om het pistool M. 11 in te richten voor gebruik van munitie cal. 5,6 door middel van bovenbeschreven „zelflaadinsteekloop" moet het volgende geschieden Uitnemen Inbrengen en plaatsen Het is bewonderingswaardig hoe de constructeur er in geslaagd is den geringen terugstoot door den lagen gasdruk van de kleine patroon veroorzaakt, uit te buiten en een automatische werking te verzekeren. De werking van het pistool getransformeerd met insteekloop komt overeen met die van het P.M. 11, met dit verschil dat: 1. bij het afgaan van het schot en het teruggaan van het be weegbare gedeelte de veerende pin in het sluitblok tegen den achterkant van de pistoolkast wordt ingedrukt (bij het pistool M. 11 wordt de sluitveer P.M. 11 een weinig gespannen); 2. het scharnierstuk vouwt zich nu en de loop wordt geopend, niet zooals bij P.M. 11 door het oploopen van den gekar- telden knop van het achterste scharnierstuk tégen de ver hoogingen van de kast, doch doordat de teruggaande beweging van het beweegbare gedeelte gestuit zijnde, niets het lich telijk opwaarts geknikte scharnierstuk belet zich onder den gasdruk verder te openen (bij P. M. 11 is het scharnierstuk bij gesloten pistool juist een weinig naar beneden geknikt); 3. Bij geladen pistool wordt de schutter niet gewaarschuwd door het woord „geladen" van den opgewipten patroontrekker, doch, door het het ver naar achteren uitsteken van de slagpin 4. Als uitwerper fungeert de rechter kant van den patroon houder. Al is de werking van het pistool met insteekloop dus anders dan die van het P.M. 11, toch zal de oppervlakkige beschouwer (de schutter in het algemeen) niet veel hiervan merken. Immers het laden, het vuren, het uitwerpen van de huls, het omhoog 669 P.M. 11 1 patroonhouder 2 dekplaat 3 sluitstuk 4 uitwerper 1 insteekloop met keep voor den patroontrekker naar boven van achteren naar voren in den loop brengen. 2 opsluitkoker plaatsen en de beide moeren op schroeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 71