(17) Bii B afwenden, bij O in stap overgaan en links aanspringen, bij E hoefslag volgen op de linkerhand. (18) Bii A volte links maken. (19) Van F tot K paarden laten strekken en wederom in de hand stellen. (20) Bii B halt houden en weer links aanspringen. (21) Bij C halt houden, 4 pas achterwaarts gaan en weer links aanspringen. (22) Bii E afwenden, bij O in stap overgaan en rechts aanspringen, bij B hoefslag op de rechterhand volgen, bij A afwenden voor de jury halt houden, groeten en de manege verlaten. Voor elk der bovenstaande oefeningen wordt in maximum 10 punten gegeven voor tenue en houding, zit en teugelvoering in maximum 30 punten. De resultaten der deelnemers zijn te vinden in den hierbij De ^beoordeelaars I, II en III hebben de navolgende opmerkingen gemaakt. I. Het lijkt mij wenschelijk het programma geheel te volgen. Binnenkomen, halthouden, af- en opstijgen, voorwaarts gaan met een langen teugelhierbij werden over het algemeen geen fouten gemaakt. Het paard in de hand stellen Dit gebeurde bij verscheidene ruiters onvoorzichtig, zoodat het paard begon te trippelen. Het verkorten van de teugels en het daarbij gepaard gaande meer dere aandrijven moet zoo voorzichtig gebeuren, dat het paard niet gaat trippelen of veel langzamer gaat loopen. Het laten wijken van het paard voor het linker en het rechter been. In het programma stond, dat de paarden recht gesteld moesten wijken eerst voor het rechter been, terwijl de voorhand op de rechte lijn bleef. Dit punt is niet duidelijk, de bedoeling is blijkbaar het paard met de achterhand te doen wijken bv. voor het linker been, ter wijl de voorhand op de rechte lijn van A naar C blijftis dit geschied, dan moet het geheele paard in dien stand langs de lijn A—C verplaatst worden gedurende eenige passen. Er zijn dus 2 oefeningen waarvoor verschillende hulpen noodig zijn, n. 1. le. wijken voor een been: dit kan goed met een geheel recht gesteld paard geschieden. 2e. het verplaatsen van het paard over twee hoefslagen even- wijdig aan de lijn AC. Dit kan niet met een recht gesteld paard geschieden. Men heeft of travers stelling of schouder buitenwaarts. 673

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 75