687 Schiettechniek. In een zeer uitvoerige studie „Étude sur une simplification des procédés ,de préparation du tir et son application a I'organisation du tirdans Ie groupe" (Rev. d'Art., April 1933) heeft de kapt. der Art. Vernoux, zich ten doel gesteld, de mogelijkheden onder oogen te zien, op welke wijze de batterij commandanten gedeeltelijk van hunne taak kunnen worden ontlast en wel op grond van de overweging, dat een groot deel van de bij een eventueelen oorlog optredende batterij-commandanten onvoldoende geoefend zal zijn om de ingewikkelde schietmethodes te beheerschen. Daartoe wil schr. een deel van de taak doen overnemen door de afdeeling, te meer, waar juist geduren de de laatste jaren meer en meer een streven is ontstaan, van de afdeeling de vuureenheid te maken. Velen, aldus schr., prijzen daartoe de oprichting van een „bureau de calcul" bij de afdeeling aan, dat grootendeels de vuur- voorbereidingen op zich zal nemen, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat daardoor de taak van de batt. cdtn. wordt teruggebracht tot die van sectiecdt. in een batterij van 12 stukken. Schr. bestudeert dan de mogelijkheid van een dergelijke organisatie. In het eerste hoofdstuk van zijn studie worden de vereenvoudigingen onder oogen gezien, welke op de voorbereiding kunnen worden toegepast, zonder dat nochtans iets aan de juistheid van het vuur wordt tekort gedaan, terwijl het tweede hoofdstuk een proeve van de organisatie van het afdeelingsvuur bevat. Wij zullen dit artikel, dat zich minder eigent voor een uitvoerige bespreking in een tijdschriftoverzicht, omdat daartoe een groot aantal grafieken zouden moeten worden opgenomen, niet verder in beschouwing nemen, doch volstaan met te vermelden, dat schr. er in geslaagd is een oplossing te geven, welke hij noemt „une solution de campagne, paree qu'elle concentre ces calculs et „ces graphiques dans un organisme spécialisé, tout en permettant la con tinuation du tir en cas de rupture des transmissions et qu'elle laisse au „commandant de batterie toute sa liberté d'esprit pour se consacrer a sa „tache normale: la surveillance de sa zóne, l'ajustage de ses tirs, sans oublier „le commandement de son unitéhommes, chevaux et matériel." Wij bevelen den artilleristen deze studie ten zeerste aan. Een overeenkomstige studie treft men aan in het „Bulletin Beige des Scien ces Militaires" van Mei 1933. Lt. Gen. Grade behandelt aan de hand van talrijke voorbeelden en schetsen verschillende soorten van doelen en de wijze van beschieting en geeft daarbij aan, in welken vorm de schiettechniek op de meest eenvoudige manier kan worden toegepast. Overtrekken van Rivieren. „The Coast Artillery Journal" van Maart/April 1933 geeft een zeer inte ressant, door talrijke foto's verduidelijkt artikel, „Modern Methods in Stream Crossing", waarbij de overgangen over enkele rivieren van de Philippijnen worden besproken. Deze studie, waarbij zoowel personeel, als paarden en materieel op verschillende wijzen worden overgezet, moge door velen worden gelezen. H. Intendance enz. Army Quarterly, April 1933. Some thoughts upon an eastern campaign, by captain H. J. Cooper. Welke voorwaarden moeten worden gesteld aan een leger, bestemd om te opereeren in een landstreek, welke niet doorsneden is door spoorwegen, waar transport per auto vrijwel onmogelijk is en plaatselijke hulpbronnen zeer schaarsch zijn? De vier voornaamste factoren, welke tot het succes van een dergelijke operatie kunnen bijdragen zijn volgens schrijver: 1. het vermogen om op te rukken; 2. de geschiktheid tot het aanleggen van wegen en spoorwegen

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 91