689 voor zoover men zich kan beperken tot hetgeen in de voorschriften is vast gelegd. Hij betwijfelt echter of, wanneer de oorlog lang duurt en vrijwel alles zal moeten worden aangevoerd, de voertuigen nog voldoende zullen blijken. Bij het Fransche Leger is tijdens den wereldoorlog het dagelijksche vervoer voor den levensmiddelendienst opgeloopen van 500 tot 1600 wagons. (P. Macaire, L' intendance au cours des hostilités.) Id. In „Grepen uit een werkelijkheid" door le Luit E.E. T. Dulfer, trekt een door schrijver gestelde noot onze aandacht: „Een van de problemen, waarvoor de chef van een hulpverbandplaats zich geplaatst zal zien, is de voedselvoorziening. Het personeel moet eten krijgen uit keukenwagens van verschillende onderdeden. Ook aan gewonden zal vaak eten verschaft moeten worden. De O. D. bij de Amerikaansche regimenten beschikt daarom zelf over een keukenwagen met koks". V. Geneeskundige dienst. Het gebruik van ziektekiemen als strydmiddel in een toekomstigen oorlog. In een artikel: Bacterial Warfare behandelt Maj. L. A.Fox dit vraagstuk in The Military Surgeon van Maart 1933. Een studie over hetzelfde onderwerp verscheen eenigen tijd eerder in de Berliner Tierarztliche Wochenschrift van de hand van Dr. Lustig. De bestaande internationale belangstelling voor deze aangelegenheid blijkt wel uit de uitvoerige referaten, die daarvan o. a. in Belgische, Italiaansche en Russische nrlitair-medische vaktijdschriften verschenen. Dit treft des te meer, daar volgens de huidige internationale overeenkomsten het gebruik van deze strijdmiddelen geheel is verboden. Waarschijnlijk niet geheel ten onrechte merkt echter Maj. Fox in zijn slot conclusies op, dat„the question wether bacterial warfare will be used or „not, will depend on her practibility rather than on the sentimental reactions „of pacifists". Zijns inziens is het nog zeer de vraag, of deze biologische agen tia t. z. t. inderdaad zullen blijken voor oorlogsgebruik geschikt te zijn. Op het oogenblik staan volgens hem practisch onoverkomelijke technische moei lijkheden vooralsnog aan hun algemeen gebruik als effectieve strijdmiddelen in den weg. Minder optimistisch luiden de conclusies van Dr. Lustig, zooals zij zijn weergegeven in het Bulletin International van April 1933. Hij zegt: „En conséquence, la guerre bactériologique pourra représenter un „moyen de lutte qui surpassera par sa cruauté toutes les formes de combat connues „jusqu'aujourd'hui. Mais il ne faut pas exagérer le péril, car la condition né cessaire pour l'emploi des microbes comme arme de combat devra être „une protection suffisante contre ces microbes de ses propres troupes, „de sa population, de ses animaux domestiques, chose qu'on peut difficilement „obtenir. Cependant, la question est d'actualité et mérite l'attention la plus „sérieuse". Voor ons geldt dit laatste evenzeer! Gelukkig maken de voorgeschreven inentingen tegen pokken, typhus, cholera en dysenterie, dat wij eventueele pogingen van een vijand tot kunstmatige besmetting der onzen met deze ziekten zonder ongerustheid kunnen tegemoet zien, echter alleen dan, wanneer ook werkelijk een ieder, van hoog tot laag, zich aan deze vaccinaties onderwerpt. De boven geciteerde artikelen worden ter lezing in het origineel aanbevolen. Sportongevallen in het Duitsche Leger. In het Sanitatsbericht über das Reichsheer für das Jahr 1929, blz. 88 vindt men hieromtrent eenige numerieke gegevens. Totaal kwamen er in dat jaar 5962 gevallen voor van ziekte en verwon ding tengevolge van sportongevallen, ongeveer 3/5e deel hiervan was van ernstiger aard. Op een gemiddelde legersterkte van 95636 man vinden wij

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 93