Zulk een officier, die gedurende 6 maanden geen enkelen dienst heeft gedaan, moet op non-activiteit worden gesteld, maar dit mag niet, voordat een geneeskundig onderzoek heeft plaats gehad, Vindt de commissie hem dan nog ongeschikt voor alle militaire diensten, dan wordt hij op non-activiteit gesteld. Nog steeds wordt het geval verondersteld, dat er een officier voor de geneeskundige commissie verschijnt. Een beslissing nu, die in de 4e plaats ten aanzien van een officier mogelijk is, is deze, dat hij radicaal afgekeurd wordt. De mutatie luidt dan: „ongeschikt voor de waarneming van den militaren dienst in Nederlandsch-Indië". Zulk een beslissing brengt uiteraard nog meer moeilijkheden voor de commissie mee dan de vorige uitspraken. Bij de tevoren genoemde uitspraken bleef er voor den betrokken officier altijd nog de mogelijkheid open, dat hij over eenigen tijd zijn loopbaan weer zou kunnen vervolgen, maar door deze uitspraak der commissie is het afgeloopen met de carrière. Het is dus onvermijdelijk, dat het gevoel der commissieleden hierbij meer dan bij de vorige gevallen in het spel komt. Een medicus met gevoel is een prachtmensch, maar toch zal men zijn gevoel binnen de aangewezen perken moeten houden. Dat is dus de le moeilijkheid, beteugeling van de gevoelens. Een 2e moeilijkheid is, dat men goed op de hoogte moet zijn van het lang niet gemakkelijk te lezen „Indisch Militair Keurings reglement" dat de toetssteen vormt om te beoordeelen, of iemand al of niet ongeschikt is. Het keuringsreglement is maar niet een eenvoudig centimetermaatje, dat men heeft aan te leggen om te weten of iemand geschikt is of niet. Men kan het beter vergelijken met een ingewikkeld instrument, dat niet altijd even gemakkelijk te hanteeren is. Maar toch is men verplicht elk geval met dit instrument uit te meten en te bekijken en men mag maar niet eigen zienswijze tot richtsnoer nemen, daar de voor de commissie verschijnende militairen dan het slachtoffer zouden zijn van de grootste willekeur. Aan een bespreking van het Keuringsreglement willen wij echter niet beginnen. Dat vormt een apart onderwerp voor deze militair- medische conferenties. Is nu de commissie tot ongeschiktverklaring van den officier over moeten gaan, dan moet ook in dit geval een uitspraak volgen omtrent het al of niet ontstaan zijn in en door den dienst van de ziekte of het gebrek, waarop de ongeschiktverklaring berust, en bovendien moeten ook nu weer de eigen moedwillige handelingen en het ongeregeld gedrag in beschouwing worden genomen. Er moge nog wel even op worden gewezen, dat door de eerste uitspraak der commissie n. 1. die, betreffende de ongeschiktheid een beslissing wordt genomen omtrent het ontslag uit den dienst Wordt vervolgd) 648

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 50