690 aldus een ziektecijfer van 38 per duizend voor deze laatste groep, ongeveer overeenkomend met dié gevallen, welke bij ons hospitaal-opname behoeven of langer dan 3 dagen kwartierziek krijgen (en alsdan in de telkaarten verwerkt worden). Neemt men de cijfers voor verstuikingen, beenbreuken, kneuzingen en ont wrichtingen tezamen, dan krijgt men voor het Indische Leger een aantal onge vallen van ruim 300 oftewel 36 per duizend van de sterkte van het Europee- sche deel, een cijfer dat weliswaar niet in alle opzichten met dat van het Duitsche Leger mag worden vergeleken, maar dat desniettemin ons den indruk geeft, dat in dit opzicht geen essentieel verschil tusschen de „Reichsheer" en het Indische Leger bestaat. Bij de niet-Europeesche militairen komen over het algemeen minder ongevallen voor; in verhouding tot de Europeanen als 3 staat tot 4. Behalve ongevallen door voetballen en motorrijden vindt men nogal eens fracturen van hand en onderarm tengevolge van klewangschermenboven dien ontstonden in 1932 door het granaatwerpen verschillende opperarmbreuken, welke te wijten waren aan een minder doelmatige wijze van werpen (toepas sing van de steenworp-methode). Le Bulletin International, Mei 1933 No. 5. Le Paquet de pansement individuel, ses qualités et les méthodes d'examen, door Colonel Thomann. Schrijver geeft een samenvattend overzicht van de verkregen resultaten van eigen onderzoek, alsmede van den arbeid der internationale standaardisatie commissie voor geneeskundig materieel te Genève, met betrekking tot de samenstelling van het noodverband voor gebruik te velde. De bedoeling van het noodverband is de wond van het eerste oogenblik af te beschermen tegen secundaire infectie en tevens de ontwikkeling van primair in de wond gebrachte kiemen te vertragen. De minimuminhoud van het verbandpakje moet bestaan uit 2 compressen ieder van minstens 130 a 140 cm2 oppervlak en een gazen windsel lang 4a5 meter en breed 6 a 7 cm. De beste verhouding wordt verkregen indien 3/5 van het gewicht bestaat uit watten en 2/5 uit hydrophile gaas. Een dergelijk verband kan 13 a 14 maal zijn gewicht aan water en 12 a 14 maal zijn gewicht aan bloed absorbeeren. Het minimumgewicht bedraagt 7.5 gr. De sterilisatietemperatuur in de autoclave mag 120° Celsius niet over schrijden, daar anders het absorbeerend vermogen van het gaas en de watten aanmerkelijk minder wordt. Het verband moet worden opgevouwen en ten slotte zooveel mogelijk samengeperst. Aanbevolen wordt een lengte van 10 cm, breedte 5 cm en hoogte 3 cm. De verpakking moet stevig zijn en ondoordringbaar. Op het buitenste om hulsel dient zich te bevindeneen rood kruis, de woorden„pansement in dividuel" in de landstaal en een aanwijzing, hoe het pakje te openen. De ervaring in den wereldoorlog heeft geleerd, dat het gebruik van een met antisepticum doortrokken verband verre is te verkiezen boven het uitslui tend gesteriliseerde noodverband. Het te gebruiken antisepticum moet behalve op de etterbacteriën ook werken op de anaerobe organismen. Slechts weinige chemicaliën voldoen aan deze noodzakelijke voorwaarde, de voornaamste zijn: vioform (5 hermophenyl (phenolkwiksulfonzure natrium 2 rivanol (2 tripaflavine (4%). methylviolet. Rivanol en tripaflavine hebben het nadeel duur te zijn. Het viotorm, dat ongeveer 40% jodium bevat, wordt sedert 20 jaar gebruikt in de noodverbanden van het Zwitsersche Leger en met zeer goed resultaat. Schrijver eindigt met de hoop uit te spreken, dat langzamerhand in alle legers noodverbanden, welke voldoen aan de boven geformuleerde standaard- eischen zullen worden ingevoerd. Het komt mij voor, dat het daarnaast minstens van even groot belang is te komen tot standaardisatie van de plaats in broek of jas, waar het verband- pakje door de manschappen te velde wordt meegevoerd, opdat niet kostbare tijd met het opzoeken verloren gaat. T. v. P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 94