870 beeldig, dat deze verplichting Japan er te gereeder toe zou doen overgaan, tot een oorlog met Amerika te besluiten en dan bij voorkeur op een tijdstip, dat de politieke verhoudingen in Europa gespannen zouden zijn. Tegen de belofte, dat Kiautschau en de Duitsche Zuidzee-eilanden aan Japan zouden ko men, wist Engeland zich te ontdoen van evengenoemde verplichting dit neemt niet weg dat het ook heden nog het grootste belang heeft in een krachtig Japansch Rijk. Japan blijft, aldus schr., Engelands natuurlijke bondgenoot tegen over Rusland, waartegenover staat, dat Engeland een zekere bescherming in den rug van Japan vormt tegen Amerika. Echter dwingt de politieke onmacht van Engeland tegenover de Ver. Staten tot een uiterst voorzichtige politiek, „weil ein Krieg mit U.S.A. leicht zur „Entthronung des Mutterlandes und damit zum Untergang des Imperiums führen „kann. Das auf die Ubersee angewiesene England ist eben dem geschlos- „senen Wirtschaftsgebiet von U.S.A. unterlegen. Die U.S A. diirften aber bei „einem Kriege gegen Japan kaum mit der Waffenbrüderschaft Englands „rechnen, weil dieses an der ungeschwachten Erhaltung Japans höchst interes- „siert ist. Japan ist der Bremschuh für die Zukunftsplane Ruszlands und der U.S.A. und als solcher für England wertvoll, umgekehrt dieses für Japan ge- „nehmer als die genannten unmittelbareren politischen und wirtschaftlichen „Konkurrenten. Japan, Engeland en Amerika staan heden tegenover elkander in den strijd om de markten in Oost-Azië, steeds gereed en bereid ten koste van elkander voordeelen te bereiken. „Ob bis dahin die Würfel zwischen den Angelsachsen „gefallen, Japan seine grosze Konkurrenten zuriickgewiesen hat, ist nicht „vorauszusehen. Die Ereignisse der letzten zwei Jahre und die Zukunftsplane „des ïnselreichs lassen ein gewaltiges Bemühen Japans zur Festigung der „kontinentalen Front erkennen, um nicht zu ferner Zeit Front gegen den „Stillen Ozean machen zu können". Japan Ver. Staten. De betrekkingen tusschen deze twee landen wordt door dezelfde tegenstellingen (ras- en economische) beheerscht, als die tusschen Engeland en Japan. Alleen voert Amerika een veel actiever politiek, welke uit het volk voortkomt. Toch schijnt, dat men in de leidende Amer. kringen een meer verzoenende politiek gaat nastreven, hoewel men ten aanzien van van de emigratie onverzettelijk blijft. Het belang van den handel van Amerika op Oost-Azië moge blijken uit de volgende cijfers. In 1913 bedroeg deze 125 mm. dollar, in 1931 meer dan 2.000 mm. Wat betreft het uitbreken van een conflict met Japan, meent schr, dat Amerika zijn tijd kan afwachten, om zelf het oogenblik te kiezen, wanneer het zal toeslaan. Hij acht een strijd ter zee tusschen deze rijken, zonder dat een derde daaraan actief deelneemt, zeer onwaarschijnlijk, omdat de maritieme inrichtingen te Pearl-Harbour en Manila onvoldoende zijn. Amerika heeft het voordeel van zijn vlootsterkte, Japan van de nabijheid van het strijd- tooneel. Nadeelig voor Amerika zijn de „Raumweiten'', voor Japan zijn isolatie, waarbij het tevens moet rekenen met de mogelijkheid China en Rusland tegenover zich te vinden. Na een summier overzicht over de relaties tusschen Japan en China en Japan en Rusland, formuleert schr. een conclusie, welke wij hier laten volgen „Eine Zusammenfassung ergibt, dasz wir vor dem Kampfe um die Vormacht „im fernen Osten und am Pazifik stehen, dasz in diesem Kampfe U.S.A. und „Japan die Hauptrolle spielen und den Kampf zwischen Weisz und Qelb, für „die herrschenden Rassen, auszufechten haben werden. Der Ausgang des „Kampfes wird der Welt eine neue Gestalt geben, somit auch die Zukunft „Europas und damit unsere Nachfahren wesentiich beeinfiussen. In diesem Sinne sind die Ereignisse des Fernen Ostens auch für uns von höchster Wichtigkeit" H. Cursiv. van ons, H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 100