873 Geneeskundige Dienst. Mavors, Juni 1933. De genees- en verbandmiddelenvoorraad van het genees kundig hulppersoneel, door W.S. Göbel, dir o.v.g. 3e kl. De ziekenverplegerstasch wordt in het Nederlandsche leger aan een riem over den linker schouder gedragen en medegevoerd door alle ziekenverple gers, alsmede door de korporaal-ziekendragers. Bovendien is de ziekenver pleger uitgerust met een waterflesch, welke aan een riem over den rechter schouder is bevestigd. De ziekenverplegerstasch bevat: I. Verbandmiddelen: 3 verbandpakjes, 12 snelverbanden no. 1, 2 idem no. 2, 2 idem no. 3, 1 Seeuwen's snelverband 1 patentbus hydrophile- gaas, 12 pakjes ontvette watten a 10 gram, '/2 meter mosetig batist; 1 6 driekante doeken, 1 driekante doek met figuren volgens Esmarch, 6 gazen zwachtels (10 cm. breed), 2 cambric zwachtels (5 cm. breed), 1 rol kleefpleister (smal). II. Geneesmiddelen: 1 fleschje pepermuntolie in spiritus (Vio)l voor. uit wendig gebruik een fleschje ammoniak-riekzout (carbonas ammonicus), één tube perubalsum, een fleschje mastisol met penseeltje, jodium tinctuur mercurochroom. III. Instrumenten: snoer van Foulis, mes, schaar, anatomisch pincet. IV. Diversen: nagelborstel met zeep in zinken doos, 1 stukje grauw band, een klosje bindtouw, 25 veiligheidsspelden en eenige gewone spelden in metalen doosje, 3 leege fleschjes en een inhoudslijst. Facultatief kunnen de ziekendragers op het gevechtsveld nog spalken en zandzakken meevoeren, die anders in den troepenverbandwagen (d.i. één per Hp V. P. A.) worden meegenomen in de volgende hoeveelheden 50 zand zakken, 2 stel rottan spalken de Mooy a 7 stuks, 50 lange en 50 korte houten spalken. De schrijver dringt erop aan, het geneeskundig hulppersoneel te oefenen in het zelf vervaardigen van geïmproviseerde spalken, bijv. van stroo. De samenstelling van de tasch voor ziekenverplegers van het Nederlandsche en het Nederlandsch-Indische leger komt in groote trekken overeen. In plaats van onze gaas wattenpakketten (6) en noodverbanden (41 worden in de Neder landsche tasch hoofdzakelijk klein formaat snelverbanden meegevoerd, wat zeker ook voor ons overweging verdient. In de plaats van onze stukjes Engelsch pluksel heeft men in Nederland den ziekenverpleger uitgerust met een patentbus met hydrophilegaas. Voorts hebben zij meer driehoekige ver banddoeken ter beschikking (7) dan wij (slechts 2). Onze hoest-, buik-, aspirine-, kinine- en dorstwerende tabletten komen niet voor in de Hollandsche tasch, die vrijwel uitsluitend middelen voor wond verzorging bevat. Het meevoeren van mastisol met een penseeltje lijkt handig, daar het verbandmateriaal kan uitsparen. De aanwezigheid van jodiumtinctuur in de Nederlandsche tasch komt met het oog op mogelijke brekage of lekkage ons minder aanbevelenswaardig voor. Tot de uitrusting van de ongegradueerde ziekendragers in Nederland behoort een ziekendragerstasch, in den vorm van een oud model patroontasch, welke links voor aan de gordel wordt gedragen. Zij bevat slechts 2 verbandpakjes, 2 driekante doeken en een fleschje ammoniak-riekzout. Zij voeren dus in tegenstelling met de uitrusting der Indische ziekendragers vrijwel geen genees- en verbandmiddelen mee, waardoor het voordeel ontstaat, dat hun krachten worden gespaard voor hun hoofdtaak, het afvoeren van gewonden per draagbaar. Le Bulletin International, Juli 1933. VUe Internationale Congres voor militaire geneeskunde en pharmacie. Het had plaats te Madrid van 29 Mei tot 5 Juni 1933. De militair genees kundige dienst van het Nederlandsch-Indische Leger werd vertegenwoordigd door den officier van gezondheid le klasse J.C. Hubach.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 103