De officieren, die den vierjarigen cursus met vrucht doorloopen zouden hebben, zouden op voorstel van den oudsten hoofdofficier van den generalen staf worden opgenomen in de lijst van can- didaten voor den generalen staf. In afwachting van hunne plaatsing bij den generalen staf zouden zij naar hun wapen terugkeeren. Intusschen konden den abituriënten van de stafschool ook staf werkzaamheden worden opgedragen. Bij de eerste samenstelling en bij de aanvulling in de eerste jaren van den generalen staf, zouden daarbij in hunnen rang, zonder examen, worden overgeplaatst, „de meest wetenschappelijke, tevens praktische, verdienstelijke en uitstekend beoordeelde offi cieren van de infanterie, kavallerie, artillerie en genie en sappeurs, die daartoe genegen zijn." Een eigen uniform kreeg de generale staf niet „voorloopig zullen de officieren van den generalen staf de uniform blijven dragen van het wapen, waartoe zij behooien, met een onderscheidingsteeken nogthans bestaande in een gouden galon om de mouwen der jas en een vergulden S aan de voor zijde der kwartiermuts". Ten slotte bevatte het Koninklijk besluit een regeling voor de aanvulling van bij den generalen staf openvallende plaatsen. Werden werkzaamheden van algemeenen aard, betrekking heb bende op de voorbereiding voor de oorlogvoering en de leiding van de operatiën aanvankelijk opgedragen aan personen, later ook wel aan gedurende een oorlog tijdelijk fungeerende formaties, in de tweede helft van de 18de eeuw ontstaan de generale staven als permanente organen. Waartoe die generale staf? Het is voor den legerbevelhebber niet mogelijk operatieplannen te maken, indien hem niet vooraf volledige en juiste gegevens daartoe worden verstrekt; hij dient daarvoor te beschikken over gegevens betreffende de gesteldheid van het terrein waar de oorlog waarschijnlijk gevoerd zal worden, betreffende de sterkte, samen stelling, uitrusting, bewapening, geoefendheid, geaardheid van den mogelijken tegenstander, hij moet bekend zijn met de hulp bronnen, waarover hij beschikken kan en talrijke andere zaken meer. Die gegevens tijdig te verzamelen, behoort tot den werkkring van den generalen staf. Ook gedurende de operatiën is voor den generalen staf een belangrijke taak weggelegd. De opperbevel hebber moet op de hoogte blijven van het verloop der operatiën aan eigen en aan 's vijands zijde, om daarnaar zijn maatregelen te kunnen treffen. De generale staf werkt de plannen uit, ont werpt de bevelen. „1' Etat-major fait fonction de nerfs, car c'est par lui que la pensée du général parvient a l'armée, et dirige ses mouvements dans le sens désiré" (Tallot en Lagrange). 781

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 11