afdeeling en die van den instructeur van den tactisch-strategi- schen waarnemerscursus. b. Bij Staatsblad 1922 No. 545 werden 2 kapiteins van den gewestelijken dienst vervangen door 2 luitenant-kolonels of majoors (invoering Divisieverband). c. In de nieuwe legersamenstelling van 1922 (Staatsblad No. 756) werd de naam „Hoofdbureau" veranderd in „Hoofdkan toor". Tevens werd dit hoofdkantoor ingekrompen met 1 hoofdofficier tegen uitbreiding met 1 kapitein van den gene- ralen staf. Tegen het eind van 1922 bedroeg het aantal stafplaatsen in Indië dus 14 a 18 [waarvan 1 niet vervuld (Japan)]. Feitelijk bestond dus dezelfde toestand als 15 jaren tevoren (1907), hetgeen moge blijken uit het volgende Hoofdkantoor1 Generaal-Majoor of Kolonel, Chef van den Ge- neralen Staf tevens Inspecteur van de Militaire Luchtvaart 1 Luitenant-Kolonel of Majoor van den Generalen Staf 1 Majoor of Kapitein van den Generalen Staf (mil. attaché) 6 a 7 Kapiteins van den Generalen Staf (waarvan 0 a 1 Secretaris P. M. S. C.) Gewestelijke Dienst: 2 Luitenant-Kolonels of Majoors van den Gene ralen Staf; 3 Kapiteins van den Generalen Staf (waarvan 1 in Atjeh) Adjudant van den Legercom mandant 0 a 1 Kapitein van den Generalen Staf. Luchtvaartaf- deeling 0 a 2 Officieren van den Generalen Staf. Totaal 14 a 18. Neemt men nu in aanmerking, dat door de pacificatie van den Archipel eenerzijds en de ontwikkeling der internationale verhou dingen in het Verre Oosten anderzijds een verschuiving van arbeid was ontstaan in de richting van den B. V., en dat de verwerking van de resultaten van den wereldoorlog een aanzienlijke vermeer dering van arbeid met zich bracht, dan blijkt hieruit toch wel, dat de formatie van het hoofdkantoor nog steeds hoogst beperkt moest worden geacht. De nieuwe legersamenstelling van 1925 bracht: a. uitbreiding van het hoofdkantoor met 1 hoofdofficier en 1 kapitein van den generalen staf tegen inkrimping van den 789

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 19