in staat om aan te toonen, dat wilde men militaire expeditie- overbrengen van het terrein der avonturen naar dat der weln overwogen en goed voorbereide ondernemingen daartoe een orgaan moest worden geschapen, dat als generale staf nog in hetzelfde jaar zijn bestaan aanving. GeneraalMen treft niet zelden de meening aan, dat de gene rale staf een dienst zou zijn, welke zich uitsluitend zou baseeren op den afweer van buitenlandsch geweld en welke bovendien neiging zou hebben, reëele verhoudingen daarbij uit het oog te verliezen. Zoowel het feit, dat de generale staf is ontstaan door oorzaken, welke binnen de grenzen van Nederlandsch-Indië lagen, als de werkzaamheden van dien dienst in den huidigen tijd bewijzen het tegendeel. Ik behoef U, Generaal, niet te zeggen, dat ook bij den gene- ralen staf de primaire legertaak, d.w.z.de handhaving van orde en rust in deze gewesten, domineert. Het is niet doenlijk, in het kort uiteen te zetten, welke de taak van den generalen staf in onze krijgsgeschiedenis was, hoe deze thans is en hoe deze bij gewapende conflicten zijn zal. Ik moge volstaan met er op te wijzen, hoe Uwe instructie bepaalt, dat U aan den legercommandant de voorstellen doet, welke U in het belang van de innige samenwerking tusschen de wapens en diensten onderling, de marsch- en slagvaardigheid van het leger, de handhaving van het gezag in den Ned. Ind. archipel en de verdediging van het grondgebied noodig oordeelt. Deze instructie belast U met de voorbereiding van troepenzendingen ter beteugeling van verzet of opstand, met het toezicht op den inlichtingsdienst en met het voorzitterschap van de permanente militaire spoorwegcommissie. Ik zou echter thans den nadruk willen leggen op de coördi- neerende taak, welke op den generalen staf rust. Slechts door de volvoering van deze taak kunnen de krachten, welke schuilen in de infanterie, de cavalerie, de intendance, in het kort: in alle wapens en diensten, tot een eenheid worden tezaam gebracht, en kan de in het leger verzamelde energie op de juiste wijze in het belang van den lande worden aangewend. Generaal! Het leger gedenkt met waardeering het werk, dat in de 60 jaren, welke achter ons liggen, door den generalen staf is verricht, om dat leger in staat te stellen, het Nederlandsch gezag te bevestigen en te verbreiden. De arbeid van Uwen dienst is er niet een, welken men etaleert. Deze arbeid moet aan hen, die er zich aan wijden, voldoening geven door het besef, dat men een taak vervult, welke beslissend is voor het bestaan van Nederland als koloniale mogendheid. Wanneer men het register van stafofficieren, dat in Januari 1874 werd geopend en thans nog wordt bijgehouden, opslaat, dan komt men namen tegen met den besten klank. Zonder tegenover anderen 799

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 29