Excellentie! In enkele woorden is door U de historie van den generalen staf geschetst en hebt U een beeld gegeven van zijn taak en zijn bestemming. U hebt daarbij doen uitkomen, dat in geen enkel leger, zoo min hier als elders, zulk een coördineerend en voor bereidend orgaan kan worden gemist. U hebt voorts, namens het leger, wel woorden van waardeering willen spreken voor hetgeen de generale staf in de 60 jaren van zijn bestaan heeft verricht, teneinde het leger zoo goed mogelijk aan zijn taak te doen beantwoorden. Voor die woorden van erkenning zeg ik U ten zeerste dank. Wij zien daarin een eere-saluut in de eerste plaats aan de wijs heid van hen, die tot de instelling van den generalen staf bij het leger in Nederlandsch-lndië besloten, en in de tweede plaats aan hen die ons zijn voorgegaan, die ons den weg hebben bereid, die in hun toewijding en in hun plichtsbetrachting en opofferende volhardende werkzaamheid ons ten voorbeeld strekken: even zooveel mannen, tegen wie wij met eerbied opzien. Naar hen gaan, op dit oogenblik, in dankbare erkentelijkheid onze gedachten uit. De generale staf zal er naar streven, hun spoor te volgen, opdat hij blijve: zijn chefs tot steun, het leger ten voordeel en den lande tot heil Het is den generalen staf een reden tot voldoening, uit Uwen mond het getuigenis te hebben mogen vernemen, dat de dienst beantwoordt aan het doel, waartoe hij is ingesteld. U hebt er bijzonder den nadruk op gelegd, dat zijn instelling voortsproot uit oorzaken, gelegen binnen de grenzen van dezen archipel. Dit is inderdaad een punt van groot gewicht. Aanvankelijk was de blik van den generalen staf dan ook nagenoeg uitsluitend naar binnen gericht. En dit was goed, immers in overeenstemming met de omstandigheden. Doch in den loop der jaren is zijn arbeidsveld van aspect veranderd en heeft het zich uitgebreid. Van aspect veranderd. Want nadat, vooral in de van Heutsz- periode, de pacificatie van de buitengewesten was voltooid, kreeg Nederlandsch-lndië een ander aanzien. Daaraan heeft de generale staf zich aangepast. De ontwikkeling van den internationalen toe stand in het Verre Oosten leidde er toe, dat de generale staf zijn blik ook buitenwaarts had te richten: uitbreiding van arbeidsveld. Ingewikkelder verhoudingen, zoo naar binnen als naar buiten, compliceerden zijn taak aanmerkelijk. De snelle wisseling van omstandigheden, waarvan wij thans getuige zijn, voerde het tempo van werken tot het uiterste op. Men zou kunnen spreken van overstelping. Doch bij dit alles vergeet de generale staf geen oogenblik, Excellentie, dat het er op aankomt, de hoofdzaken in het 801

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 31