menigte, bij onlusten van ernstigen aard, waarbij de verzetslieden veelal over vuurwapenen beschikken, is zij ie kwetsbaar. Haar optreden kan bovendien op eenvoudige wijze door het aanbrengen van hindernissen worden belemmerd." Te paard kan zij echter worden gebruikt: le. Voor bewaking, patrouilledienst en begeleiden van transporten. 2e. Voor het afsluiten van toegangswegen, welke naar een aan te vallen oord leiden. 3e. Als bewegelijke reserve. 4e. Voor het handhaven van de orde in de buitenwijken. Wielrijders kunnen worden gebruikt le. Als infanterie. 2e. Als bewegelijke reserve. 3e. Voor ordonnansendienst, speciaal in groote steden met asphaltwegen. Artillerie kan door haar vuur een grooten moreelen invloed op de verzetslieden uitoefenen. Zij kan o. a. worden gebruikt om bressen te schieten in gebouwen, welke door den vijand bezet zijn. Tegen ongedekt opgestelde verzetslieden mag zij eerst dan worden gebezigd, indien de overtuiging bestaat, dat alle andere middelen geen succes zullen hebben. Ofschoon het wel in de geschiedenis is voorgekomen, zal in het algemeen van een artilleriebombardement, voorafgaande aan het binnenrukken van een stad, worden afgezien. Bij een beschieting moet voornamelijk met het moreele succes gerekend worden, terwijl de nadeelen zijn, dat de goedgezinde bevolking er ook dupe van is, terwijl hunre particuliere eigen dommen alsmede de publieke gebouwen vernield worden. Is het verzet echter op geen andere wijze te breken, dan zit er niets anders op, dan deze nadeelen te aanvaarden. Als voorbeeld van een grooten moreelen indruk van een beschieting, zij hier vermeld het bombardement van Watampone bij den aanvang van de BONI-expeditie, waarbij de eerste gra naat, door een der oorlogsschepen afgevuurd, vlak voor den ingang van den missigit insloeg. De genie zal zich verdienstelijk kunnen maken met het her stellen van gemeenschappen, het opruimen van barricades en versperringen en bij het doorslaan van tusschenmuren van huizen in het geval, dat de infanterie genoodzaakt is, zich door de hui zen voorwaarts te begeven. Pantserauto's en tanks zijn practisch onmisbaar bij binnen- landsche onlusten. Ten eerste door den moreelen indruk, die zij maken en ten tweede omdat zij een besparing van menschen- materiaal zijn. Het grondbeginsel is menschen te sparen door den inzet van zoo veel mogelijk materieel. Hoe sterker middelen, hoe sneller succes. 812

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 42