Speciaal door de geringe kwetsbaarheid eigenen zich de pant serauto's bij uitstek voor het dempen van onlusten en het voor komen van de uitbreiding daarvan. Ze worden o.a. gebruikt voor le. Verkenning. 2e. Schoonvegen van straten en pleinen, al of niet in samen werking met troepen te voet. 3e. Het overbrengen van berichten en bevelen. Rupspantserwagens leenen zich bovendien door hun bijzondere wendbaarheid, vooral voor het optreden in nauwe straten, terwijl zij in staat zijn, zich over alle terreinen te bewegen, barricades te overschrijden en b. v. deuren open te rammen. Echter dient gewaakt te worden tegen het optreden in dusda nig nauwe straten, waarvan te voren verondersteld kan worden, dat het wenden uitgesloten is. Bovendien kunnen zij gebezigd worden voor het verrassend optreden in den rug van de tegenpartij. Voorts moet gedacht worden aan de indeeling van geneeskun dig personeel, materieel, terwijl het tevens aanbeveling verdient zoeklichtafdeelingen in te deelen, daar het veelvuldig voorgekomen is, dat de verzetslieden de straatverlichting wisten te verstoren. Auto's kunnen veel nut afwerpen voor het snel en verrassend samentrekken van troepen. Indien n.l. de woelingen zich niet tot een of meer der bevol kingscentra bepalen, doch zich op verschillende plaatsen openbaren, kunnen afdoende uitkomsten worden bereikt door de verzetskernen in snelle opvolging te doen aangrijpen en onschadelijk maken door een of meer afzonderlijke, goed geëncadreerde troepenaf- deelingen, vervoerd met auto's, waarbij z.m. rupspantserwagens, pantserauto's en motorrijders zijn ingedeeld. Volgens de kortelings uitgekomen Nederlandsche„Handleiding voor het beteugelen van woelingen", verdient het aanbeveling de aan te wijzen troepenmacht zoodanig samen te stellen, dat het mogelijk is haar te verdeelen in detachementen van de hierna aan te geven samenstelling 1 Cie Infanterie. 1 Sie mitrailleurs. 1 (z.m. 2) (rups)pantserwagens. '/2 Sie Wrs. 1 Sie Genie. Eenige politieambtenaren. 2 of 3 van deze detachementen, z. n. en z. m. versterkt met Artillerie, worden samengevoegd tot een gevechtsgroep. Indien de voren aangegeven samenstelling niet kan worden bereikt, mag zulks geenszins leiden tot de meening, dat niet met 813

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 43