De Regent was, het rumoer vernemende, naar zijn woning ge komen, (dus juist toen de bende naar de woning van den A. R. getrokken was), en bewapend met zijn Mausergeweer in de richting van de joelende bende geloopen. Toen deze aanstalten maakte agressief te gaan optreden, werden in een minimum van tijd de 5 patronen verschoten, met als resul taat 5 treffers (o. a. werden 2 leiders gedood). Toen de 5e en laatste patroon was afgevuurd, ging de geheele bende op de vlucht. Een goed georganiseerde inlichtingsdienst is onontbeerlijk. In de allereerste plaats moet deze in staat zijn 1. Een broeiend verzet te onderkennen. 2. De namen en woon- of geregelde verblijfplaatsen van de leiders te weten te komen. 3. De plaatsen van geheime bijeenkomsten. 4. Inlichtingen te verschaffen omtrent het vermoedelijke tijdstip van uitbreken van oproer of onlusten, teneinde tijdig maat regelen te kunnen treffen. Deze inlichtingen dienen ingewonnen te worden in een tijdvak waarin nog geen onlusten zijn uitgebroken. Is de bevolking reeds tot verzet gekomen en de militaire bijstand ingeroepen, dan zal, teneinde bij het onderdrukken van het verzet op oordeelkundige wijze te kunnen optreden, het vooraf verzamelen van uitgebreide inlichtingen noodzakelijk zijn en wel aangaande het volgende 1. De partijverhoudingen. 2. De gezindheid van de bevolking. 3. De leiders van het verzet. 4. De plannen van de verzetslieden. 5. De houding van de betrokken gemeentebesturen (voor Indië meer speciaal van de inlandsche hoofden). 6. De houding van de pers. 7. De toestand in gas-, waterleiding-, electriciteits- en andere werken. De aangewezen personen om inlichtingen daaromtrent te ver schaffen zijn b. v. burgemeesters, B. B.-ambtenaren, politiebeamb ten en rechercheurs. Vooral de laatsten kunnen bij te houden verkenningen van zeer veel nut zijn, in het bijzonder wanneer geageerd wordt in een streek, waar de troep minder bekend is. Er worde naar gestreefd, dat langs verschillende wegen de verkregen inlichtingen bevestigd worden. Inlichtingen, verstrekt door aangehouden verzetslieden of door inwoners van het betrokken oord, dienen met de noodige reserve 815

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 45