te worden aanvaardimmers zullen dergelijke personen door gaans niet in staat zijn de toestanden objectief te beoordeelen. In geval een bepaalde streek geheel of gedeeltelijk in handen van verzetslieden is, zullen, tot het verkrijgen of aanvullen van inlichtingen bovendien verkenningen moeten plaats hebben, welke worden onderscheiden in 1. De politieke verkenning. 2. De militaire verkenning. De politieke verkenning behelst het verkrijgen van nadere gege vens betreffende de reeds genoemde punten, zooals partijverhou dingen, gezindheid bevolking, enz. en geschiedt bij voorkeur door rechercheurs van de politie en door politieambtenaren in burger- kleeding, welke goed met de plaatselijke gesteldheid op de hoogte zijn. Teneinde zoo zuiver mogelijke gegevens te krijgen, vangt deze verkenning z. m. één dag voor den opmarsch naar de verzetstreek aan en wordt niet onderbroken. De leiding dient bij één persoon te berusten, waarvoor de hoogst in rang zijnde politieambtenaar wel de aangewezen persoon is. Deze ontvangt dan zijn instructies van den militairen comman dant, terwijl natuurlijk de wijze van uitvoering aan hemzelf moet worden overgelaten. Wel dient bedacht te worden, dat, waar het niet uitgesloten is, dat deze politieke verkenners in aanraking met de verzetslie den komen, zij niet in het bezit mogen zijn van papieren en voorwerpen, waaruit hunne hoedanigheid zou kunnen blijken. Zij waren eventueel te voorzien van valsche papieren met het oog op de mogelijkheid, dat zij zouden worden ondervraagd en gefouilleerd. Tevens is het afspreken van een herkenningsteeken en een wachtwoord noodzakelijk. De militaire verkenning dient om gegevens te verschaffen om trent het volgende 1. Plaatsen, waar de verzetslieden weerstand zullen bieden. 2. Plaatsen, welke door de verzetslieden reeds als steunpunten zijn ingericht en waar barricaden zijn opgeworpen. 3. Opmarschwegen, aanwezige kunstmatige en natuurlijke hin dernissen en plaatsen, geschikt voor het gereedstellen van troepen. 4. Gedeelten van de streek of de stad, welke zich bijzonder leenen voor het gunstig inzetten of snel doorvoeren van den aanval. 5. Stadsgedeelten, welke op gemakkelijke wijze kunnen worden afgesloten. Bij evengenoemde verkenningen zullen kaarten op groote schaal onmisbaar zijn en zullen de politieke dan wel de militaire ver- 816

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 46