3. Het tegengaan van vuur uit huizen bij straatgevechten. 4. Het bestrijden van verzetslieden, die zich ophouden in kam ponghuizen, welke aan alle zijden door eigen troepen zijn omringd. De noot bij (5) vermeldtOok bij het doorzoeken van kam ponghuizen kan het nuttig zijn om, alvorens binnen te treden, door een deuropening een handgranaat naar binnen te werpen. Voorts vermeldt punt (6), dat handgranaten kunnen gebruikt worden bij 1. Het dwingen van een weigerachtige volksmenigte om bepaalde plaatsen (b. v. pleinen of straten) te ontruimen. 2. Het terugdringen van een opdringende volksmenigte. Overzien wij deze punten goed, dan is er niet bepaald sprake van beperking en mogen practisch bij alle gevallen, welke zich kunnen voordoen bij straatgevechten, steeds handgranaten ge bruikt worden. De beperking, zooals die is aangegeven in punt 9 c. (3) a. en b. is n. o. m. daarvoor niet positief genoeg. Thans willen wij overgaan tot het beschouwen van de ver schillende gevallen, welke zich kunnen voordoen bij straatge vechten. In groote trekken onderscheiden wij 1. Opmarsch naar de plaats van verzet. 2. Ontmoetingsgevechten in straten en stegen. 3. Gevechten tegen barricades en tegen schutters, welke zich op daken hebben opgesteld. 4. Gevechten om huizenblokken, gebouwen en pleinen. 5. De verdediging van gebouwen. Opmarsch naar en maatregelen na aankomst in de plaats van verzet. Reeds eerder is aangegeven de wijze, waarop het vervoer naar de plaats van verzet kan plaats hebben, n. 1. per rijwiel of met auto's. Alvorens naar het gevechtsterrein op te rukken, dient nauw keurig aangegeven te worden, op welke wijze opgetreden zal worden, daar tijdens straatgevechten de eenhoofdige leiding ten zeerste bemoeilijkt wordt. Tevens zullen de handelingen van de verzetslieden telkens wijziging kunnen brengen in den gang van zaken en dus dient het voorwaarts gaan in een verdacht stads gedeelte uit te gaan van nauwkeurig aangegeven lijnen en punten, terwijl het doel is het bezetten van eveneens nauwkeurig aan te geven stadsgedeelten. De bevelen zullen in het algemeen het volgende bevatten 818

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 48