4. Patrouilles uitzenden. 5. Machtsvertoon in de stad. 6. Regelen van de verpleging, geneeskundige verzorging enz. Gebouwen, waarin troepen zijn gelegerd, moeten tegen over vallingen gevrijwaard zijn. Afhankelijk van de plaatselijke ligging kunnen alleen de toegangen tot het gebouw bewaakt worden met een afzetting door prikkel- of ijzerdraad van een gedeelte van de straat voor het gebouw, dan wel door de straat geheel aan het verkeer te onttrekken. Aan de bewoners dienen dan toegangs- en legitimatiebewijzen verstrekt te worden. Bij ernstig verzet in een bepaalde wijk zal de Algemeene Com mandant op grond van de inlichtingen, welke hij heeft ontvan gen en van het resultaat van de verkenningen, moeten beslissen of het vermeesteren van een bepaald verzetscentrum zal geschie den na, dan wel zonder voorafgaande waarschuwing. Bij verzetshaarden van kleinen omvang moet steeds gestreefd worden naar overvalling, terwijl de practijk heeft uitgewezen, dat indien er sprake is van een uitgebreid verzetscentrum, een voor afgaande waarschuwing verlammend werkt op het weerstands vermogen van een oproerige menigte en een deprimeerenden invloed op de leiders heeft. In de waaschuwing, welke b. v. uit vliegtuigen kan worden afgeworpen, moet een korte termijn worden aangegeven, waarin de leiders gelegenheid krijgen het verzet op te geven, terwijl waarborgen worden geëischt, dat indien daartoe wordt overge gaan, het opgeven inderdaad plaats heeft b. v. 1. Het zich gevangen geven van met name genoemde leiders. 2. Het loslaten van eventueele gevangen genomen overheids personen. 3. Het uitleveren van wapens en munitie. Over de eischen wordt in geen geval onderhandeld. Het is ja of neen. Wordt na het verstrijken van den gestelden termijn op de waar schuwing niet ingegaan, dan wordt, in welk geval ook, zonder verdere waarschuwing tot den aanval overgegaan. De wijze, waarop de aanval wordt opgezet, wordt bepaald door de plaatselijke omstandigheden, de sterkte van de troepen en den aard van den te verwachten tegenstand. Voor alle afdeelingen geldt echter als grondregel„geen versnip pering". Wordt over voldoende krachten beschikt, dan verdient de geconcentreerde aanval de voorkeur en zullen de verschillende afdeelingen de wijk of het oord gelijktijdig binnenrukken. Hieruit volgt, dat die afdeelingen in het aanvalsbevel een dui delijk omschreven taak moeten opkrijgen en tevens maatregelen moeten worden getroffen voor de goede samenwerking, de ver- 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 50