bindingen, het uur, waarop de uitgangsopstellingen moeten zijn ingenomen en de aanval moet worden ingezet. De tot één gevechtsgroep behoorende afdeelingen rukken straats- gewijze en z. m. evenwijdig met elkaar op. Bij elke gevechtsgroep wordt een reserve achtergehouden, bestemd voor het doen van omvattingen, dan wel om door te stooten, waar de tegenstand het eerst gebroken wordt, waaruit blijkt, dat ook hier het systeem van de „infiltration" gevolgd wordt. Het evenwijdig oprukken heeft de volgende voordeelen: 1. De commandant heeft overzicht over zijn troepen kan daarop zijn invloed uitoefenen. 2. De afdeelingen kunnen samenwerken en elkaar steunen. 3. Men hindert elkaar niet met vuur. 4. Reserves kunnen snel en langs den kortsten weg op de juiste plaats worden ingezet. Er moet worden opgerukt van lijn tot lijn, dus zooals aangegeven in het aanvalsbevel. Voor het verband kunnen patrouilles, sein- pistolen enz. worden gebezigd. Een overzicht van de wijze van oprukken in de verschillende gevallen wordt gegeven in schets No. 1. In de figuren A. tot en met E. zijn eenige voorbeelden gegeven van de wijze van oprukken van: Een gevechtsgroep bestaande uit 3 detachementen (A). Een troepenafdeeling, bestaande uit 2 gevechtsgroepen elk van 2 detachementen (B. en C.). Een troepenafdeeling bestaande uit 2 gevechtsgroepen, elk be staande uit 3 detachementen (D. en E.). De keuze tusschen de formaties B. C. en D. E. wordt bepaald door de mate van weerstand, welke men van de tegenpartij verwacht. Is deze groot, dan neme men de formaties aan als aangegeven in C. of D.is de te verwachten weerstand minder groot, dan kiest men de formaties B. of E. In het geval, dat 2 gevechtsgroepen a 3 detachementen ter beschikking zijn, is het plaatsen van 5 detachementen in voorste lijn en 1 detachement in reserve niet aan te bevelen, omdat de troe penafdeeling daardoor over een te groote breedte verspreid wordt. Het winkelhaaks oprukken kan in bepaalde gevallen doelmatig zijn, ofschoon de bijzondere voordeelen van het evenwijdig op rukken hierbij vervallen. De Duitschers onderscheiden de z. g. „Tiefe Winkelstosz" en de „Kurze Winkelstosz" (Zie schets No. 2). De „Tiefe Winkelstosz" kan toegepast worden, wanneer blok B. en E. belangrijke objecten zijn, welke door verrassend insluiten genomen moeten worden en wanneer de verzetslieden weinig tijd gehad hebben zich ter verdediging in te richten of slecht bewapend zijn 823

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 53