De mogelijkheid bestaat echter, dat deze wijze van oprukken mislukt, n. 1. indien een der afdeelingen kort na vertrek van de uitgangsopstelling opgehouden wordt en dus de andere afdeeling de samenwerking mist. De onderneming kost dan meer troepen en tijd, terwijl de oproerlingen gelegenheid krijgen meer afweer middelen te verkrijgen. In dit geval is dit het eigenlijke doel, n. 1. de overrompeling, mislukt. De „Kurze Winkelstosz" kan b. v. toegepast worden, wanneer slechts de blokken A. en B. of A. gewichtige doelen zijn, welke veroverd moeten worden en gerekend kan worden op hardnek- kigen tegenstand en goed versterkte objecten. Deze methode heeft als voordeel boven de „Tiefe Winkelstosz", dat de beide afdeelingen elkander in elk geval steunen. De inzet in drie richtingen is in elk geval te veroordeelen. De nadeelen ervan zijn 1. Versnippering van krachten. 2. De afdeelingen hinderen elkaar met vuur. 3. De eenhoofdige leiding wordt ten zeerste bemoeilijkt. 4. Er is geen reserve, dan wel is vooruit niet te bepalen, waar de reserve moet volgen of zich moet opstellen om op de juiste plaats en tijd met succes te kunnen optreden. Wat betreft de marschformatie van de oprukkende troepenaf- deelingen het volgende: (Zie schets No. 3). Figuur 3 a. stelt voor de formatie, waarin een detachement, dat niet beschikt over mitrailleurs, artillerie, enz. een wijk of stad kan binnenrukken, waarbij het stooten op verzetslieden niet is uitgesloten. De spitspatrouille, bestaande uit een pantserwagen en eenige wielrijders, marcheert sprongsgewijze van zijstraat tot zijstraat. De pantserauto gaat bij sprongen het eerst voorwaarts, de wielrijders sluiten vervolgens aan en nemen bij het kruispunt aangekomen, in alle richtingen waar. Gedurende het voorbijtrekken van het detachement moet de straat worden ontruimd. Alle voertuigen en personen moeten bij nadering van den troep terugkeeren of in de zijstraten het voor bijtrekken afwachten. De straat mag vanuit deze dwarsstraten eerst gepasseerd worden, nadat het geheele detachement gepasseerd is. Is het detachement 1 compagnie sterk dan zal de volgende marschvorm aangenomen kunnen worden 1 sectie marcheert als spits (Aangenomen wordt, dat de sectie bestaat uit de V. P. T. L.-formatie, n. 1. 3 brigades 3 k.m.'s met schutter en helper). 1 k. groep met 2 k.m. 's verspreidt zich over de geheele breedte van de straat en observeert ramen, deuren en daken van huizen. 824

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 54