De commandant van de, korten tijd later opgesloten, spits zal z. m. met behulp van een scheepsroeper de menigte sommeeren zich te verwijderen. Deze sommatie zal voorafgaan door een hoorn-, trom- of fluitsignaal, teneinde de aandacht te vestigen op de sommatie en den tekst van de medegenomen waarschuwings borden. Wordt aan de eerste sommatie niet voldaan, dan wordt deze z.m. en z. n. 2 maal herhaald. Er kunnen zich dan drie gevallen voordoen 1. De menigte ruimt de straat, waarna wederom voorwaaits wordt gegaan om z. n. later bij een nieuwe samenscholing op dezelfde wijze te handelen. 2. Aan de sommatie wordt niet voldaan. Thans moet de menigte met wapengeweld gedwongen worden zich te verspreiden. De commandant moet beslissen, naar gelang van de houding, welke de menigte aanneemt, met behulp van welke wapens het gestelde doel bereikt zal moeten worden. Het aangaan van een handgemeen met een groote volks menigte is steeds riskant, voornamelijk, wanneer de soldaten niet terdege daarin thuis zijn. Bij een groote volksmenigte, welke over een groote diepte is opgesteld, heeft het geen zin met de verspreiding van de voorste rijen te beginnen, omdat zij niet achteruit kunnen maar juist van achteren opgestuwd worden. Achterin bevinden zich doorgaans de leiders en opruiers, die zullen trachten de menigte te doen standhouden. Er dient achterin ruimte gemaakt te worden, door met offensieve of gashandgranaten in die richting te werpen of door schutters vanuit de huizen vuur te laten afgeven. Ook kan de pantserauto (indien aanwezig) met zijn hoog opgestelde mitrailleur deze taak op zich nemen, terwijl het afvuren van seinpistolen meermalen succes had 1 Om verliezen te voorkomen, dekken zich alle manschappen, welke niet daadwerkelijk aan het gevecht deelnemen tegen de huizen, enz. 3. Heeft een aanval door de verzetslieden plaats, dan wordt onmiddellijk, zonder verdere sommatie van de wapenen gebruik gemaakt. Bij het eigenlijke straatgevecht dient er rekening mede gehou den te worden, dat een stad met haar soms nauwe straten en een goede gelegenheid tot verdekte opstelling en verplaatsing, een zeer onoverzichtelijk gevechtsveld vormt. De tegenstander houdt zich bij voorkeur op in de huizen, erkers, diepe portalen, achter tuinmuren en op daken. Al deze genoemde opstellingen 826

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 56