bieden een zeer gunstige gelegenheid de troepen met vuur te overvallen. Binnen het bereik van de vuurwapenen van de verzetslieden moeten de troepen zich splitsen in kleine afdeelingen, welke ge dekte opstellingen innemen, evenééns in de bovengenoemde dek kingen. Die kleine afdeelingen gaan dan zoo dicht mogelijk langs de huizen voorwaarts van dekking tot dekking. Naarmate de troepen de aan te vallen steunpunten meer en meer naderen, zullen zij, teneinde verliezen te beperken, trachten voor waarts te gaan over binnenplaatsen, achtertuinen, over de daken en eventueel door de huizen heen, waartoe de tusschenmuren moeten worden doorgeslagen. Op deze wijze kunnen de manschap pen vanuit de huizen het voorwaarts gaan van de manschappen op straat beveiligen. Teneinde misverstanden te voorkomen, is het noodzakelijk om huizen, welke door eigen troepen zijn bezet, door een bepaald heikenningsteeken kenbaar te maken aan de eigen troepen. Hier door wordt beschieting door de eigen partij voorkomen. De aanval op barricaden. Barricaden zijn tegen het moderne vuur en de hedendaagsche middelen niet meer bestand en bieden weinig weerstand, daar ze doorgaans in een zeer korten tijd zijn opgeworpen en samengesteld zijn uit alle mogelijke bestanddeelen. In den regel worden ze aangelegd tusschen de hoekhuizen van een straat. De verdediging ervan berust, behalve op de achter de barricaden opgestelde schutters, op de bezetting der hoekhuizen, waartusschen de barricaden zijn aangelegd. Hieruit volgt, dat hoewel een aanval met mitrailleurs en pant serauto's zeer wel mogelijk bleek, de weerstand eerst geheel was gebroken door het veroveren van de aan de barricaden grenzende huizen. De aanval heeft dus eerst plaats op de hoekhuizen, dus door op straat van dekking tot dekking voorwaarts te gaan onder bescherming van het vuur van de afdeelingen, die achter en door de huizen voorwaarts gaan. Is een der huizen bezet en wordt daaruit vuur ontvangen (of eventueel van het dak) dan mag dit geen vuren in-het-wilde-weg uitlokken. Onmiddellijk moet het huis worden binnengedrongen. Het wordt bovendien omsingeld door bezetting van de belendende perceelen, het gebouw er tegenover en dat aan de achterzijde. De doorzoekingsafdeelingen nemen de volgende maatregelen 1. De uitgang naar het dak wordt bezet. 2. Posten plaatsen bij de uitgangen, waarna het onderzoek aan vangt en wel van boven naar beneden. Zijn de hoekhuizen eenmaal bezet, dan worden de verzetslieden in de tegenoverliggende hoekhuizen en achter de barricaden on der vuur genomen. 827

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 57