bruikbaar werd. Ter bereiking van dit doel moesten ofwel een of meer sluizen, ofwel de Gatun-dam. welke het water van hetGa- tun-meer opstuwt, vernield worden. De zwarte aanvalsvloot, welke uit de richting van St. Pedro (Cal.) kwam, bestond uit 11 slagschepen, welke 3 verkenningsafdeelingen aan boord hadden voorts het moederschip Saratoga met twee jachtafdeelingen, twee verkenningsafdeelingen, een torpedo- en bomafdeeling, en een afdeeling lichte bomwerpers. Voorts het vliegtuigschip „Aroost" met een door één vliegtuig gemarkeerde zware bomafdeeling, de kruiser Omaha, 38 torpedojagers, bene vens een aantal onderzeeërs en andere schepen. De blauwe verdedigingsvloot bestond uit 4 slagschepen, 5 lichte kruisers, het moederschip Lexington, het vliegtuigschip Wright, 32 torpedojagers, benevens een aantal onderzeeërs en andere schepen. Aan boord der slagschepen bevond zich een verkennings- afdeeling; voorts op de Lexington een jachtafdeeling, een ver- kenningsafdeeling, een torpedo- en bomafdeeling, en een lichte bomafdeeling. Op de Wright bevond zich een torpedo- en bom afdeeling. Verondersteld werd verder dat de Atlantische vloot volle kracht opstoomde naar het Panamakanaal om zich met de Pacific- vloot te vereenigen. Bovendien had de blauwe partij de beschikking over de bezettingstroepen der kanaalzone met luchtstrijdkrachten. Hoofddoel van den leider der blauwe partij was het opsporen der vijandelijke moederschepen. De kans om deze met artillerie vuur te vernielen was door de geringe ter beschikking staande macht niet groot, maar de mogelijkheid bleef bestaan deze door eigen luchtstrijdkrachten aan te doen grijpen. De commandant der zwarte vloot, die zijn moederschip de Saratoga de beste kansen wenscht te bieden, zond het onder dekking van den kruiser Omaha en twee torpedojagers naar het zuiden naar de Galapagos eilanden. Terzelfdertijd trachtte de Aroost onder bescherming van verschillende slagschepen, nabij de kust een veilige startplaats te vinden, om van daaruit zijn bomafdeeling in te zetten tegen den Gatun-dam. De gevechtshandelingen vingen aan met de ontdekking der zwarte vloot door een blauwe torpedojager. Daar de Saratoga niet te bespeuren was, besloot de leider van blauw om de zwarte vloot met de luchtstrijdkrachten van de Lexington aan te vallen. Het weer was aanvankelijk slecht en mistig. Toen het plotseling helder zicht werd, was de Lexington den vijand echter reeds zoo dicht genaderd, dat zij door de zwarte vloot op 15 KM. onder zwaar artillerievuur kon worden genomen, en voordat een vliegtuig kon starten was zij buiten gevecht gesteld. De oorlogsschepen, welke de Saratoga moesten dekken, terwijl zij haar vliegtuigen deed starten ten aanval tegen de sluizen van Miraflores en Pedro Miguel, voeren de ligplaats van de Saratoga mis. In den daaropvolgenden nacht werd zij ontdekt en gemeld door den blauwen kruiser Detroit. Desondanks slaagde de Saratoga 837

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 67