Wasscherij. Een opereerend veldleger mist den tijd om zelf voor een be hoorlijke reiniging van bovenkleeding en ondergoed te zorgen. Uit hygiënisch oogpunt is daarom een periodieke verschooning daarvan beslist noodzakelijk. Het wasschen van die goederen kan zooveel mogelijk geschieden in de Mil. Wasscherij te Tjimahi en in bepaalde strafgevangenissen. Afgescheiden van de vraag, of de capaciteit van deze inrich tingen voldoende is, zal bij een lange verbindingslijn stagnatie in den aan- en afvoer geenszins uitgesloten zijn. Bovendien kan het uit hygiënisch oogpunt (infectiegevaar) ongewenscht zijn, om de vuile goederen te ver het binnenland in te voeren. Daarom verdient het aanbeveling op het A. P. uit te zien naar mogelijk heden tot inrichting van een wasscherij. Indien men 2 maal per week gelegenheid geeft tot verschoonen moeten 2 25.000 50.000 stellen, d. i. 250.000 stuks per week worden gewasschen. Daarvoor is een wasscherij van zeer groote capaciteit noodig, welke die van de Mil. wasscherij te Tjimahi in normale tijden verre overtreft, (i) Een of meer suikerfabrieken zijn waarschijnlijk de aangewezen gelegenheden. De benoodigde waschketels treft men daar echter niet aan. De voorbereiding van dit onderdeel der verpleging zal dus nog wel de noodige zorgen baren. 2. Artillerie. Een dagrantsoen munitie voor het veldleger weegt ongeveer 200.000 kg met een inhoud van 160 mT Een voorraad voor 5 gevechtsdagen zou dus een opslagruimte vereischen van 800 mT Het is gewenscht steeds één dagrantsoen in spoorwagens ge reed te houden, waarvoor dan 20 wagons van 10 ton benoodigd zijn. Voorts dienen eenige reserve aan wapens en de noodige verwis- selstukken, zoowel voor de wapening als voor harnachementen, tuigen enz. aanwezig te zijn, benevens eenige keukenwagens, filterwagens en treinkarren. 3. Genie en motordienst. Gedurende den bewegingsoorlog had een Fransch leger van 300.000 man ongeveer 150 a 200 ton geniemateriaal per dag noodig, waaronder begrepen het brugmateriaal. Van dit laatste wordt bij ons leger weinig of niets aangevoerd, zoodat de behoefte De capaciteit van de M.W. te Tjimahi bedraagt per werkdag van 8 uur 2800 kg of 14000 kleedingstukken. Door invoering van het pioegenstelsel kan echter desnoods 24 uur per dag worden doorgewerkt, waardoor bijna 3 X zooveel kan worden gewasschen. 846

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 76