kan worden geschat op 10 ton per dag, bestaande o. a. uit prik keldraad, geniegereedschap, springmiddelen etc. Voor den automobieldienst dienen de noodige verwisselstukken aanwezig te zijn. Voorts is het gewenscht het noodige materiaal (o.a. steenslag) op te slaan voor herstel en verbetering van wegen. De Genie zou tevens kunnen worden belast met het beheer van de voor den vliegdienst benoodigde verwisselstukken.. Een opslagruimte van ongeveer 200 m3 zou voor een en ander wel toereikend zijn. 4. Geneeskundige en Diergeneeskundige dienst. Teneinde overbelasting van het A. P. te voorkomen, verdient het aanbeveling zieken en gewonden (c. q. geëvacueerde dieren) meer naar achter te vervoeren. Op het A. P. zal dan slechts een ziekenzaal noodig zijn voor op name van patiënten, die niet verder vervoerd kunnen worden. Aan het station moet echter gerekend worden op hulpverleening aan doortrekkende patiënten. Een voorraad genees- en verbandmiddelen, benevens de noodige draag- en raderbaren zijn op het A. P. onontbeerlijk. En nu de vraag waar in beginsel de opslagplaatsen en inrich tingen onder te brengen r. Deze vraag is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. De diang naar besparing aan personeel en vervoermiddelen pleit voor een geconcentreerde ligging, liefst op het spoorwegemplacement of zoo dicht mogelijk in de nabijheid daarvan het gevaar vooi luchi- aanvallen zou, ter vermindering van de trefkans, tot een verspreide opstelling nopen. Nu heeft de ervaring in den wereldoorlog geleerd, dat men de resultaten van een luchtaanval niet moet overschatten. Uiteraaid hadden de organen van den etappendienst tallooze malen een dergelijken aanval te verduren, doch het effect was blijkbaar niet van dien aard, dat men daarvoor de nadeelen van een verspreide ligging der opslagplaatsen wilde aanvaarden. Bij de Fransche „Gares Regulatrices" organen welke men tot op zekere hoogte met het A. P. zou kunnen vergelijken vindt men althans tot aan het einde van den oorlog alle voorraden zooveel mogelijk op het spoorwegemplacement. Deze voorraden werden ten slotte weliswaar over eenige stations verdeeld, maar de oorzaak hiervan was niet het vliegergevaar, doch gebrek aan ruimte. Wel is het vliegwezen sedert den wereldoorlog sterk vooi- uit gegaan, doch het is niet aannemelijk, dat de tegenpartij voor een actie op Java een sterke luchtmacht beschikbaar zou kunnen stellen. Ik zou dan ook aan een geconcentreerde opstelling der opslagplaatsen de voorkeur geven en in de eerste plaats gebruik

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 77