c. Het beslissen over de erkenning van nieuw opgerichte Roode Kruis-organisaties van hun eventueele toetreding stelt het ccxmité de reeds bestaande Roode Kruisvereenigingen in kennis. d. Toezien, dat de landen, die de conventie van Genève teeken den, de hun daarbij opgelegde verplichtingen inderdaad nakomen. e. Het oprichten in oorlogstijd van internationale bureaux tot voorlichting en steun van oorlogsslachtoffers, in het bijzon der der krijgsgevangenen het verleenen van bemiddeling bij het onderhouden van het contact tusschen deze krijgsge vangenen en hunne familiebetrekkingen. f. Het bezoeken van gevangenkampen en het geven van moreelen steun aan de onvrijwillige bewoners. g. Het optreden als belangeloos en neutraal tusschenpersoon, zoowel in vredes- als oorlogstijd, tusschen regeeringen, volken of bevolkingsgroepen, met de bedoeling wederkeerig mensch- lievend hulpbetoon tot stand te brengen of te vergemakkelijken. Ter vereenvoudiging van het contact met de 57 nationale Roode Kruisvereenigingen wordt door het internationale comité maande lijks uitgegeven een Bulletin international des sociétés de la Croix Rouge", sinds 1919 aangevuld met een Revue internationale'" waarin vraagstukken worden behandeld, betrekking hebbende op de uitbreiding en de ontwikkeling van het Roode Kruis in het algemeen. Naast de werkzaamheden tot hulp van repatrieerende krijgs gevangenen heeft het Internationale Comité veel en goed werk gedaan door haar zoogenaamden „relief'-arbeid. Dit bestond hoofdzakelijk in het uitdeelen van voedsel en kleeren onder de noodlijdende bevolkingsgroepen van Centraal- en Oost-Europa, en geschiedde in samenwerking met den sedert opgerichten Volken bond. Voorts heeft het Internationale Comité op verzoek van de Xlle internationale Roode Kruisconferentie te Genève, in 1925 een inter nationale commissie van deskundigen samengesteld, die tot taak kreeg de bestudeering van het vraagstuk van de „bescherming der burgerbevolking tegen de chemische oorlogvoering in een toekomstigen krijg". Deze commissie schreef verschillende prijsvragen uit, o. a. voor een praktische methode om kleine hoeveelheden yperiet (mosterd gas) in de lucht aan te toonen, als ook een concours voor de constructie van het beste all-round gasmasker. Tenslotte heeft het internationale comité van het Roode Kruis zich verdienstelijk gemaakt, door het oprichten van een instituut voor de bestudeering van ambulance-materieel. Dit instituut, tegen- 854

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 84