woordig genaamd „Commission internationale permanente de standardisation de matériel sanitaire", komt sinds 1926 jaarlijks te Genève bijeen. De door de laatste Roode Kruisconferenties aanvaarde resoluties van deze commissie zijn ook voor ons leger van groote practische beteekenis. i) Steeds worden deze resoluties ter kennis gebracht van de nationale Roode Kruisverenigingen. Hiermede is het Comité internationale de la Croix Rouge te Genève afgehandeld en gaan we over tot de bespreking van liet andere groote lichaam, de Ligue des Sociétés de la Croix Rouge die haar zetel heeft te Parijs. In tegenstelling miet het Comité international, dat reeds sinds 1864 bestaat, is de Ligue een orgaan van den na-oorlogstijd. Op instigatie van het Amerikaansche Roode Kruis werd zij in 1919 door de Roode Kruisvereenigingen van Frankrijk, Enge land Italië, Japan en de Vereenigde Staten opgericht. Het is een, behoudens ondergeschiktheid aan de internationale conferenties, geheel onafhankelijk lichaam, zonder politieke of sectarische tendenzen. Haar doelstelling loopt in vele opzichten parallel met die van het Comité international, doch de Ligue legt speciaal den nadruk op de bevordering van het vredeswerk der Roode Kruisvereem- Een nauw contact van het Internationale Roode Kiuiscomité met de Liga is verzekerd, doordat zoowel in het Internationale comité als in&het bestuur der Liga een vertegenwoordiger van het andere lichaam zitting heeft. Alle bestaande nationale Roode Kruisvereenigingen zijn ook tot de Liga toegetreden, uitgezonderd die van Rusland, Turkije en de midden-Amerikaansche republiek San Domingo. Het bestuur van de Ligue des Sociétés de la Croix Rouge bestaat uit een Conseil des Gouverneurs, het uitvoerend comité en het algemeen secretariaat. De Raad van Bestuur komt elk jaar bijeen het uitvoerend comité, bestaande uit den president, vice-president en zes leden uit den Raad gekozen, vergadert elke zes maanden te Parijs in het hoofdkwartier der Liga. Het algemeen secretariaat is gesplitst in 4 afdeelingen, te weten de afdeeling voor hulpverleening bij rampen de afdeeling voor hygiëne en gezondheidszorg de afdeeling voor ziekenverpleging en de afdeeling voor het zgn. jeugdwerk. n zoo werd o. m. reeds vastgesteld een internationaal staandaardmodel voor indentiteitsplaatjeseen eenheidsmodel v0°r verbandkaairten ten ge- bruike op het gevechtsterrein, alsmede voor indentiteitskaarten van Koode Kruis-personeel bij de legers te velde. 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 85