bekend of de gelden voor het op stapel zetten daarvan zijn toegestaan. Als een voorbeeld van de practische waarde, die moederschepen kunnen bieden, zien we het recente gebruik der Japansche vlieg tuigmoederschepen Hosho en Kaga te Shanghay. En dat de daar mede opgedane ervaring bereids naar waarde is geschat, moge blijken uit de laatste berichten, volgens welke het laatste aanvul lingsprogram 1933 der Japansche marine o m voorziet in den aanbouw van twee moederschepen van 10.000 ton. Ook hier alzoo rekening gehouden met Amerikaansche ervaringen en nieuwere strategische begrippen. De laatstgebouwde Japansche moederschepen, de Kaga en Akagi, immers waren ook omgebouwde pantserschepen van 28.200 ton, en een uitrusting van 50 a 60 vliegtuigen. De nieuwere kleinere eenheden zullen dus een belangrijke aanwinst gaan beteekenen. De samenstelling der ingedeelde luchtstrijdkrachten was vrij algemeen tot nu toe 1/3 jagers, 1/3 verkenners en 1/3 bomwer- pers. Sedert zoovele oorlogsschepen echter met catapults worden uitgerust en met eigen verkenners, stijgt de waarschijnlijkheid dat in de toekomst, gezien ook het door de Japanners te Shang hay van hun vliegtuigen in hoofdzaak gemaakte gebruik, een grooter percentage van voor bombardement geëigende vliegtuigen zal worden ingedeeld. (Reeds in 1930 waren 33 schepen der Ver. Staten uitgerust met catapults). Ten einde het doel van dit artikeltje beter te doen uitkomen, en eventueel het trekken van conclusies te vergemakkelijken, doen we hieronder het verslag volgen (ontleend aan Luftwacht April '30) van een deelnemer aan de Amerikaansche lucht- en vloot- manoeuvres bij het Panama-kanaal in 1929. „Het doel der in 1929 gehouden manoeuvres, waarbij de luchtstrijd krachten een belangrijke rol hebben gespeeld, bestond in een bestu deering van alle aanvals- en verdedigingsmogelijkheden van het Pana- De opdracht van den uit den Pacific komenden aanvaller bestond in 1929 daarin, het kanaal zoodanig te beschadigen dat het on- 836 ma-kanaal. Voor een offen sief tegen het kanaal bestaan twee mogelijke doelstellin gen, hetzij vernieling of be schadiging van het kanaal zonder voorafgaande bezet ting der kanaalzone, hetzij verrassende bezetting der kanaalzone, zoodat het ka naal zoo min mogelijk be schadigd en voor verdere operaties beschikbaar blijft. Caraïbische Zee. GALAPAGOS EIL.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 66