worden gedraaid tot de wenteling van de compensatoren, ten gevolge van het geven van den doelhoek, is opgeheven. Om het doel vervolgens op den zelfden afstand te zien liggen, als het meet- merk schijnt te zijn, moet, evenals te voren is verklaard, de meet- knop K verder worden gedraaid en wel over een bedrag f (a). De knop K en dus ook de schaal S draaien over een bedrag f (a, d); op de schaal is nu de hoogte van het doel afleesbaar. Indien laatstbedoelde functiewaarde evenredig is aan a cos d of wel aan de hoogte, dan is het duidelijk, dat zoolang het doel niet van hoogte verandert, doel en meetmerk op den zelfden af stand schijnen te blijven; de stereoscopische instelling blijft dus gehandhaafd. 3. a. Het inwendige van den afstandmeter, zoowel voor wat betreft optiek als mechaniek, is van zeer samengesteden aard van een meer gedetailleerde beschrijving is dan ook afgezien. b. Ten aanzien van de optiek moet nog worden vermeld, dat twee vergrootingen n.l. 12 X en 24 X kunnen worden toegepast; het gezichtsveld bedraagt hierbij resp. 40 %o en 30 °/oo en de lichtsterkte 12 en 3. De mechaniek maakt het mogelijk afstanden, zoowel als hoogten te meten van minimum 800 m. tot maximum oneindig. De nauw keurigheid van het instrument is ruim voldoende binnen het gebied, waarin luchtdoelen t.b.v. het vuurleidingstoestel moeten kunnen worden aangepeild, n.l. van 800 m. tot 12000 m. afstand of van 800 m. tot 8000 m. hoogte. c. Voor het richten is het instrument voorzien van 2 binocu- laire kijkers; een hiervan dient bij het geven van de zijdelingsche richting, de andere voor het geven van de hoogterichting. Boven dien zijn een waarnemingskijker voor den vuurleider en de noodige vizieren aanwezig. Daar de hoogterichting door een afzonderlijken man kan wor den gegeven, is een extra doelhoekknop aangebracht, waardoor de meetman, onafhankelijk van den aan het instrument gegeven doelhoek, het meetmerk t.o.z. van het doel op de gewenschte hoogte kan brengen. N. B. De reserve afstandmeter is van 3 m. basislengte. In hoofdzaak komt dit instrument overeen met dat van 4 m. I. Algemeen. Voor het overbrengen der schietgegevens van den vuurleidings- post naar de stukken van de batterij dient een electrisch wijzer- systeem. Door toepassing van dit systeem is het mogelijk, dat bij de vuurmonden de schietgegevens doorloopend zijn ingesteld, m.a.w. de batterij continu op de trefplaats is „gericht". 904 C. DE OVERBRENGING DER SCHIETGEGEVENS.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 30