4. NOG ÉÉNMAAL: SAUMUROFPINEROLO. Antwoord aan den Heer Hekker. (zie I.M. T. 1933 No. 3.) door H. TREFFERS, Ritmeester b.d. Het is met buitengewoon veel genoegen dat wij kennis genomen hebben van het artikel van Ritmeester Hekker, omdat het ons de gelegenheid biedt nog eens terug te komen op de Italiaansche school, en de bezwaren te ontzenuwen, die menigmaal tegen de school van Caprilli worden te berde gebracht. Bovendien blijkt, dat wij enkele onderwerpen niet voldoende duidelijk hebben toegelicht, iets wat in beperkte ruimte kan voorkomen (wij vroegen reeds veel plaats aan de welwillende Redactie)zoodat wij thans gaarne de gelegenheid aangrijpen eenige beginselen nader te verklaren. De Hr. Hekker had liever gezien, dat de titel van ons onder werp geluid had: Amersfoort of Pinerolo. Het is ons niet te doen geweest om onze nationale rijschool persoonlijk aan te vallen, doch alleen om de Italiaansche school, zuivere Campagne-school, te stellen tegenover andere scholen, die te veel geven in de rich ting van de traditioneele rijkunst. Als wij ons hebben laten ver leiden om dat gebied te betreden, dan bestreden wij daarmede voornamelijk de voortgezette opleiding die in onze voorschriften voorkomt, die op een verkeerde basis berust, en die niets in zich heeft wat voor het Campagne-paard van nut is. De aanhaling betreffende de uitvoering van het Cadre Noir te Saumur moet men ruimer opvatten dan er letterlijk staat. Men leze: „Wat is het nut van dressuur die niets met de Campagne-school gemeen heeft, voor het Campagne-paard (militaire paard) Men bedenke hierbij dat onze voorschriften het daarheen leiden, dat de ruiter het paard de houding doet aannemen, die het voor een beweging noodig heeft (School-beginsel)terwijl de Italiaansche school er op uit is het paard te leeren uit zich zelf de gewenschte houding aan te nemen. Als de Hr. Hekker zegt, dat in den zit het kenmerkende verschil is gelegen tusschen de Italiaansche school en de andere scholen, dan bewijst dit, dat hier een naar buiten voor een ieder zichtbaar verschil, dat slechts een uitvloeisel is van het systeem, als het 924

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 50