ont été habitués a marcher avec les diffe ren tes attitudes que comporte l'emploi de leur e n c o 1 u r e." Want roept de schrijver uit: „Combien sont rares les chevaux des paysans, portant aux genoux des traces de chutes! et ils ne se font pas faute cependant de marcher l'encolure étendue et basse." „Mais tout voyageur qui a fait des excursions dans les Pyré- nées a pu voir, un jour ou l'autre, dans le cheval qu'il montait, un cheval de troupe reformé et portant aux genoux les traces de chutes faites au regiment. Quelles est pourtant la première et constante recommandation du guide? De ne pas se servir des rênes. Et dans son abandon le cheval ne bronche pas, etc." Op het gebruik van den hals kom ik later terug. Thans nog een enkel woord over de samenwerking „spierkracht-massa". Indien men de woorden van den Generaal L'Hotte goed gevolgd heeft, dan zal men het ermede eens zijn, dat men bij het Campagne (militaire) paard nimmer de werking van de massa mag uitscha kelen, wil men economisch met de krachten van het paard omgaan. Om die reden kan ook nimmer het horizontale evenwicht volgens het V.O.P. het „ideale" evenwicht zijn, daar volgens het voor schrift in dat evenwicht, „de massa geen rol meer speelt bij de voortbeweging". Het voorschrift gaat hier nog een stap verder dan L'Hotte, die van het Schoolpaard zegt „Quant au cheval de haute école, l'impulsion et la flexibilité des ressorts doivent s'équilibrer chez lui d'une facon telle que la predominance n'appartienne plus a l'une qu'a l'autre." Vraagt men zich af of de redeneering van den Generaal L'Hotte juist is of niet, dan zal men niet kunnen tegenspreken, dat deze in alle opzichten juist is. Voor het militaire paard dus: samen werking tusschen kracht en massa in de juiste verhouding, waar bij de natuur het paard ingeeft welke die verhouding moet zijn. Het is beslist foutief de massa geen rol te willen laten spelen bij de voortbeweging. Dat dit het ideaal zou zijn voor het militaire paard is een dwaling Dat het V.O.P. dit ideaal stelt, bewijst dat het de School"-gedachte niet kan loslaten, en dat de basis waarop ons militaire rijden berust foutief is. Werkt men volgens de beginselen zooals die door den Generaal L'Hotte zijn verkon digd, dan komt men tot het Italiaansche systeem en de Italiaan- sche methode. Werkt men volgens de beginselen van het V.O.P. dan komt het buitenwerk op het tweede plan en is het einddoel de Hooge School. En wat is de taak van het militaire paard? Werken spierkracht en massa op de juiste wijze samen, dan is het paard in evenwicht. Een juiste definitie van evenwicht vond ik in het werkje van Beudant: „Extérieur et Haute Ecole" „Le cheval monté est en équilibre quand de simples indications suffisent au cavalier pour modifier a son gré, la disposition du poids sur les colonnes de soutien. (Faverot de Kerbrech). 930

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 56