957 Als een zeer actieve maatregel van de maskeering noemt Schr. de versluie ring, welk begrip door het voorschrift als volgt wordt omschreven „Die Verschleierung bezweckt durch Kampf die Aufklarung, Beobachtung und Erkundung des Qegners zu verhindern oder wenigstens zu erschweren". Het actieve doel, dat het voorschrift aan de maskeering toekent, blijkt dui delijk uit het volgende. Het verbergen mag nooit doel van de maskeering zijn, dit doel moet zijn de eigen wapenwerking verrassend te doen plaats hebben en die van den tegenstander zooveel mogelijk te bemoeilijken. Dui delijk is, dat het een kwestie van inzetten van troepen en van gevechtsleiding is om de wapens tot bijzondere werkzaamheid te brengen. Het opvoeren van de werkzaamheid door het bereiken van verrassing is echter een vraagstuk, waarvan de oplossing grootendeels aan de maskeering moet worden toegekend. Vooral de maskeering tijdens de beweging zal groote moeilijkheden ople veren. Rekening moet worden gehouden met het feit, dat bewegingen slechts onvolkomen gemaskeerd kunnen worden, zelfs al is het mogelijk van goede maskeeringsomstandigheden gebruik te maken, zooals duisternis, het aanbreken van den dag en het vallen van den avond. Nevel en dichte sneeuwval kunnen hoewel slechts tijdelijk tot de volledige maskeering van bewegingen bijdragen. Tijdens de rust komt het ér op aan de troepen in hun'verblijven te maskeeren (camoufieeren), terwijl de legering zoo verspreid mogelijk moet plaats vinden. Voor het gevecht is in de eerste plaats het verbergen van de voorberei dende handelingen van belang en indien dat niet geheel is te bereiken, zullen maatregelen moeten worden genomen, waardoor van de bedoelde voorberei dingen de aandacht van den vijand wordt afgeleid. In de veldversterking vindt de maskeering een zeer groote toepassing en moet haar doel in de nauwste samenwerking met het gevecht worden bereikt. Na als maskeeringsmiddel nevel en rook genoemd te hebben, behandelt Schr. de versluiering, welke in de lucht offensief en op den grond defensief wordt uitgevoerd. Zij heeft haar voornaamste doel bereikt, wanneer zij gun stige omstandigheden voor de verrassing van den tegenstander heeft geschapen. De versluiering in de lucht behoort tot de belangrijkste opdrachten voor de luchtstrijdkrachten en kan op verschillende wijzen ten uitvoer worden gebracht, bij voorbeeld: jagerverbanden in vereeniging met luchtafweerwapens ten aanval tegen de vijandelijke verkenningsvliegtuigen; bombardementsvlieg tuigen ten aanval tegen de vijandelijke vliegkampen. Het artikel geeft een goede handleiding voor de bestudeering van Deel IV van „Führung und Gefecht". Versterkingskunst. Wehr und Watten, Juni 1933, Kampf wagen- Abwehrdoor S. Schr. geeft aan, dat ter aanvulling van de natuurlijke hindernissen, welke als tank-bestrijdingsmiddelen kunnen dienen, de volgende kunstmatig aange legde hindernissen moeten worden genoemd grondwerken, ijzer- en beton werken, verhakkingen en mijnversperringen. Door het uitvoeren van grondwerken in den vorm van breede en diepe slooten moet bereikt worden den tanks een dusdanige hindernis in den weg te leggen, dat het overschrijden of beklimmen zoo niet onmogelijk dan toch zeer moeilijk wordt, waardoor in elk geval wordt bereikt, dat de tankaanval een groot oponthoud ondervindt. Aan deze hindernissen zijn de nadeelen verbonden, dat zij zeer veel tijd en arbeidskrachten vereischen, welke niet in verhouding staan tot het resultaat dat bereikt zal worden. Dergelijke hindernissen zijn bovendien zeer moeilijk te camoufieeren en zijn, wanneer zij ontdekt worden, vrij gemakkelijk door artillerie en mijnwerpervuur te vernielen. Bedoelde hindernissen hebben alleen reden van bestaan wanneer zij zijn aangelegd op een terreingedeelte, dat zeker door de vijandelijke tanks moet worden doorschreden en dat niet omtrokken kan worden. Een tweede methode van het uitvoeren van grondwerken, is het maken van tankvallen, namelijk diepe kuilen van zoodanige afmetingen, dat een

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 83