1066 veel omvangrijker te zijn dan men aanvankelijk gedacht had. Daarnaast werden veel gipstransportverbanden aangelegd, waarvoor goed opgeleid personeel speciaal voor de fractuurbehandeling een dringende eisch was. In den stellingoorlog werden de verschillende bataljonsverbandplaatsen zooveel mogelijk vereenigd, zoodat dikwijls per regiment of zelfs per 2 regi menten slechts één hulpverbandplaats werd opgericht, wat het voordeel had, dat meer doktoren gelijktijdig op één plaats ter beschikking waren. In den bewegingsoorlog was deze concentratie niet mogelijk. Daar bleek de groote moeilijkheid om speciaal bij talrijke voorwaartsschrijdende gevech ten tijdig het aansluiten van de telkens weer opgerichte en opgeheven ver- bandplaatsen bij hun respectievelijke in gevecht zijnde troependeelen te bewerkstelligen. Een instructief voorbeeld van de moeilijkheden van het onderhouden van de verbindingen van eenmaal opgerichte verbandplaatsen (van de Sanitats- kompanie) met de in gevecht zijnde troepen is het volgende relaas van de geneeskundige formatie van het 123e regiment grenadiers in het gevecht van Bleid-Barancy op 22 Augustus 1914 door den Stabsarzt Pöverlein„Hier „erreichte das Sanitats-Personal des Regimenten die Truppe erst wieder in „der Nacht vom 23. auf den 24. August, teilweise sogar erst am 25. August „die 2 San. Kp. der 27. Inf. Div. hatte dabei in 3 Tagen und 3 Nachten 4 „Verbandplatze etabliert, dazu ausgedehnte Verwundetentransporte und grosse „Marsche zu machen. Diese San. Kp. hat dabei nur für die 54. Inf.-Brigade „der 27. Div. gearbeitet, weil es ihr nicht gelungen war, die Verbindung mit „dem rechten Flügel der Div., der 53. Brigade und dem grossen Verbandplatz „des Grenadierreg. 123 aufzunehmeneine Ablösung durch die andere hier „zugeteilte San. Kp. erfolgte aus unbestimmten Gründen nicht und der „Truppen-San. Verbandplatz war mit andern Worten vollstiindig sich selbst herlassen" De Militaire Spectator, Februari/Maart 1933. In deze 2 afleveringen verhaalt de luit.-kol. van het Oostenrijksche Leger b.d. F. Verspyck over „Mijn ervaringen als gewonde in den wereldoorlog". Ook hem viel het op, dat „voor ziekendragers slechts menschen met de „voor die betrekking vereischte groote lichaamskracht kunnen worden ge bruikt, want hun dienst te velde is heusch geen sinecure". Hij vermeldt, dat menigmaal de (hulp) verbandplaatsen artillerievuur tot zich trokken, hetgeen werd geweten aan het feit, dat in den aanvang op de verbandplaatsen, om de nationaliteit aan te duiden, naast de roode kruis vlag ook de zwart-gele vlag geplant was en de vijandelijke artillerie waarnemers daardoor de geneeskundige formaties abusievelijk bijv. voor een commando-post aanzagen. Wij teekenen hierbij aan, dat de nieuwe conventie van Genève van 1929 in dit euvel heeft voorzien door te bepalen dat, de mobiele geneeskundige formaties naast de roode kruis vlag hun nationale vlag mogen voeren, doch daartoe niet verplicht zijn. Het vlot geschreven stuk is vooral voor ons officieren van gezondheid interessant, omdat wij hierdoor een beeld krijgen van den militair genees kundigen dienst in oorlogstijd, gezien vanuit den gezichtshoek van een intel- lectueelen lijder, die het verstond zijne vele impressies in prettig leesbaren vorm vast leggen. T. v. P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 100