steld moeten worden, kunnen voldoen. Zoodoende is men er toe gekomen troepenofficieren voor deze taak te bestemmen. 3) De taak van den verplegingsofficier. De taak van den verplegingsofficier begint reeds eenige dagen vóór het vertrek van zijn onderdeel. Volgens 6a (1) Vpl. V. worden de troepen, zoolang zij in hunne vi edesgarnizoenen verblijven, gevoed volgens de bepalingen van het militair tarief No. 15. Hier zal nog het noodige verricht kunnen worden door den commandant van het menage voerende onderdeel met zijn fourier en menagemeester. In 6b (2) Vpl, V. is aangegeven, dat zoo gauw de troepen hun garnizoen verlaten (concentratie-vervoer) al het personeel de in bijlage III van genoemd Vpl. V. aangegeven voeding ontvangt (normaal rantsoen). Hier zal dus de intendance-verpleging een aanvang nemen. Aangezien, zooals reeds betoogd werd, de verplegingsofficier ook technisch adviseur is van den troepencommandant, acht ik hier centralisatie van verplegingszaken binnen het te verplegen korps noodig en gewenscht. Hier begint m.i. reeds de taak van den verplegingsofficier. Hij draagt zorg, dat de in den verplegingsinventaris genoemde rantsoenen ontvangen, waar noodig aan den man verstrekt of op de voertuigen van den B. T. gepakt worden en oefent hierop een scherpe controle uit. Zoonoodig vult hij de kookmaterialen aan, na controle of keukenwagens, filterwagens en overige ver- plegingsvoertuigen in orde en compleet uitgerust zijn. Hij comple teert zoonoodig de mede te nemen verlichtingsmiddelen. Hij gaat na of de verplegingsvoertuigen uitgerust zijn als aan gegeven in de bepakkingslijsten 34 M. V.L.). Buiten het hierin aangegevene mag niets medegevoerd worden. Het verdient m.i. aanbeveling in de bepakkingslijst van een der verplegings voertuigen licht slachtgereedschap op te nemen, teneinde, hoewel vleeschopvoer zooveel mogelijk van achteren plaats heeft, toch plaatselijk te kunnen slachten als de aanvoer hapert. Vóór afmarsch of vertrek bericht hij zijn Korpscommandant tijdig omtrent zijn bevindingen en neemt z.n. in overleg met hem maatregelen om het ontbrekende aan te vullen. Zal spoorwegvervoer plaats hebben, dan zorgt de verplegings officier dat z.n. een bereid maal in den eetketel wordt mede genomen, terwijl een tweede broodmaaltijd bij den man of in een bagagewagen wordt medegenomen. De troep wordt gedurende het vervoer gevoed volgens het rantsoen opgenomen in bijlage III van het Vpl. V,, met dien verstande dat versch vleesch wordt vervangen door de daaraan gelijk te stellen hoeveelheid geconser- 1Dit zal nader blijken bij de behandeling van de punten 3 en 5. 995

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 21