veerd vleesch. Hij zorgt dat thee of koffie gereed is voor het vullen der veldflesschen. Verder doet de verplegingsofficier per compagnie, eskadron of batterij, eenige met thee of koffie gevulde petroleumblikken in den trein plaatsen, waarbij per man zal zijn te rekenen op V2 liter. De filterwagens worden steeds gevuld medegenomen, terwijl tijdens de groote rusten de veldflesschen en medegevoerde blikken z.n. hieruit worden gevuld. Heeft spoorwegvervoer over groote afstanden plaats, dan is het het eenvoudigste om voorraden in den trein mede te voeren, en in de keuken- en filterwagens te koken. De verplegingsofficier zal dan de voorraden tegelijk met de troepen inladen, waarbij datgene wat bestemd is voor de bereiding van den avondmaaltijd al direct op de Z.-wagens móet worden geladen. De verplegingsofficier zorgt verder voor verantwoording en uitgifte der levensmiddelen en van het paardenvoer. Hij zorgt dat het keukenpersoneel de maaltijden op de aangegeven tijdstip pen gereed heeft en regelt de distributie der maaltijden. 1) De verplegingsofficier is z.m. den stationscommandant behulp zaam bij de thee- of drinkwater voorziening indien deze geschiedt door gereedstelling van het noodige op bepaalde stations. Is de verpleging eenmaal opgedragen aan den intendant, dan maakt de verplegingsofficier dagelijks voor zijn onderdeel de be trekkelijke sterkte-opgaven op volgens Vpl. V. V 5 lid 7, Bij lage I. Waar behalve de conserven dagelijks de rantsoenen aan den troep uit de B. Treinen worden verstrekt, zal hij er rekening mede moeten houden, dat de fourageering pas in den avond van den dag volgende op dien van het indienen van den bon zal plaats hebben, terwijl de alsdan gefourageerde artikelen, uitgezonderd de versche, pas den d.a.v. dag gebruikt worden (Verpl.V. 26 (3) Het verplegingsetmaal vangt volgens het verpl. voorschrift voor den man aan met het ontbijt. Hooi en gras zijn bestemd voor den dag van de fourageering deel d.a.v. dag (het ochtend- voer -f- voer van 12 uur). Daar 's avonds wordt gefourageerd zal men voor hooi en gras het verplegingsetmaal moeten doen aanvangen met het avondvoer en met het opmaken van den bon hiermede rekening moeten houden. Indien bivak moet worden betrokken, zal het goed zijn den ver plegingsofficier vooruit te zenden met de kwartiermakers voor verkenning van zijn verstrekkingsplaats (en) 2), de plaats van de keukens en de aanwezigheid van eventueele belangrijke voor raden, (opslagplaatsen van Chineezen, desa loemboengs, aanwe zigheid van goed drinkwater, gelegenheid tot aankoop van gras, hooi, brandhout, arang e.d.), of goede verbindingswegen aanwezig b I. M. T. April 1933, blz. 370 e.v. „Verpleging gedurende spoorwegvervoer". T. E. J. de Bie. Hiermede wordt bedoeld de plaats waar de verplegingsofficier het door hem gefourageerde aan de menage voerende onderdeelen verstrekt. 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 22