zijn. e.d. Hij stuurt van deze laatste verkenningen onmiddellijk bericht aan den intendant onder vermelding van soort, hoeveelheid, plaats waar te verkrijgen, gelegenheid tot opvoer, c.q. aanwezige vervoermiddelen. Voor de goede vervulling van zijn taak is het nuttig en noodig, dat de verplegingsofficier bereden is op een rijwiel. Toch kan het nuttig zijn ook een paard met paardenhouder ter beschikking te hebben om zich z.n. door het terrein te bewegen. Zijn de B. Trein en de kwartiermakers ter plaatse aangekomen, dan doet hij de reserve-rantsoenen uit de B.T. en andere artikelen, als bagage e.d. afladen en draagt zorg dat de ledige treinkarren op het uur van fourageeren, in het verplegingsbevel genoemd, op de hoofdverstrekkingsplaats aanwezig zijn. Te voren dient hij voeling gehouden te hebben met den Korpscommandant of de Compagnies-, Eskadrons- en Batterij commandanten omtrent de voor dien dag gemaakte plannen en vermoedelijke opstellings plaatsen en omtrent de gelegenheid, welke er zal zijn voor het verstrekken van eten in verband met de verrichtingen van den troep 5 (1) Vpl.V.). De verplegingsofficier is persoonlijk tegenwoordig bij het fourageeren en opladen der voertuigen van den bagagetrein en draagt zorg, dat deze op juiste wijze op- en afmarcheeren door tijdig geven van bevelen en aanwijzingen. Hij is verantwoordelijk, dat de gevulde karren de verstrekkings- of uitdeelingsplaats be reiken en geeft hiertoe een duidelijke opdracht aan dengeen, die de voertuigen geleidt en is weder persoonlijk tegenwoordig bij afladen en verdeelen van de verplegingsartikelen. Hij houdt algemeen toezicht op de bereiding van het eten en den gang van zaken in de keukens. Hij draagt zorg, dat het bereide eten en de fourages man en paard bereiken. Vooral dit laatste deel van zijn taak zal in oorlogstijd wellicht het moeilijkste maar ook het belangrijkste blijken te zijn. Hiervoor zal zeer veel initiatief en een voortdurend voeling houden met Korpscomman dant, Compagnies- en Batterijcommandant noodig zijn. Ook dient hier de verplegingsofficier tactisch ingelicht te worden en eenig tactisch inzicht te bezitten, teneinde eenigszins vooruit te kunnen zien en zoodoende te zorgen, dat het eten en het voeder op tijd en op de juiste plaats aanwezig zijn. Hij zal een zeer goed begrip moeten hebben van wat met zijn voertuigen en tractie te bereiken is en uit eigen aanschouwing de opvoerwegen etc. moeten kennen. Wat betreft het vinden van andere middelen, indien autovervoer of paardentractie niet mogelijk zijn, zal hij in sterke mate initiatief en vindingrijkheid moeten ten toon spreiden. Indien wat sommige artikelen betreft de intendance in gebreke blijft, zal hij die plaatselijk moeten aanschaffen in opdracht van 997

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 23