f den Divisie Intendant (Intendant van de verplegingseenheid) namens den bevelhebber en krijgt hiervoor de noodige gelden ter goede rekening. De verplegingsofficier moet duidelijk en overzichtelijk aanteekenen wat hij wel ontvangen heeft en wat hij zelf heeft aangekocht en verrekent, onder overlegging van wettige bewijzen, periodiek het ontvangen bedrag. Indien bij de troepenmacht geen intendant is ingedeeld dan wordt de volledige verpleging van het onderdeel aan den verplegingsofficier toever trouwd en zal de verplegingsofficier alle aanschaffingen plaatselijk doen op last van den Korps commandant en hierbij gebruik maken van zijn vooraf gedane verkenningen op dit gebied. Hij zal hier toe m.i. eenig begrip van voedingsleer moeten hebben, althans van de voedingswaarde van verschillende artikelen, teneinde een behoorlijk ration te kunnen vaststellen daar in dit geval ver schillende artikelen uit de rations van bijlage II en III Vpl. V. wel door andere vervangen zullen moeten worden. Hij zal be kend moeten zijn met de eischen, waaraan de aan te schaffen artikelen moeten voldoen en dus eenige warenkennis moeten bezitten. Bij geconcentreerde legering vindt in het geval, dat de ver pleging geheel aan den verplegingsofficier wordt toevertrouwd de aanschaffing plaats onder leiding van den oudsten verplegings officier. N.m.m. is het dan zeer gewenscht hem voor de verple ging van zijn eigen onderdeel te vervangen door een anderen verplegingsofficier. En bovenal zal het van het grootste belang zijn, dat hij de landstaal van de streek waarin geageerd wordt (Maleisch, Ja- vaansch, Soendaneesch) goed spreekt en verstaat en eenigszins op de hoogte is van adat en plaatselijke bestuursinrichting. Bijzondere gevallen, waarin de verplegingsofficier goed werk kan verrichten zijn o.a. de volgende. Wanneer in het gevecht vermenging van onderdeelen plaats heeft, dan moet hij toch trachten de verpleging van het vreemde onderdeel te verzorgen hij moet kans zien om ordonnansen, verbindingstroepen e.d., die niet tot het eigen onderdeel behooren, doch veel te ver van hun keukenwagen verwijderd zijn, behoorlijk van voedsel te voorzien. Uit het vorenstaande blijkt wel duidelijk, dat de verplegings officier dit alles niet alleen af kan en dat hij zelf zeer bijzondere eigenschappen moet bezitten. 4) De verplegingsgroep. Het zal noodzakelijk zijn, den verplegingsofficier boven het personeel van den bagagetrein en de fouriers, een, zij het dan ook Deze naam is gekozen om verwarring met het personeel dat ter- beschikking van den Divisie Intendant (Intendant van de verplegings eenheid) is, en dat gewoonlijk verplegings-t roep genoemd wordt, te voorkomen. 998

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 24