van 90° kan worden omgeklapt en zoodoende den zijwand meehelpt formeeren, die daardoor een lengte van 2X1 meter 2X3 meter 8 meter krijgt. De beide stukken in den kopwand zijn telkens 2 meter, zoodat deze in zijn geheel 4 meter wordt, wat dus de breedte van het operatiehuis is. In 2 van de kopwandschotten zijn deuren aangebracht, 1 in het kopwanddeel, 1 in een zijwanddeel. Deze deuren zijn met grendels te sluiten. De voornoemde schotten bestaan telkens uit stalen buizen met het onderste voorzien van triplexpaneelen, terwijl het bovenste 1/s bestaat uit celluloid ramen, die door een schuif inrichting ge opend kunnen worden, doch dan toch nog door muskietengaas afgesloten blijven. De palen of ribben hebben telkens 2 overlangsche gleuven tegen over elkaar, waarin de opengeklapte schotten ieder aan een kant gemakkelijk passen. De ribben worden gesteund door metaal buizen dubbele steunpooten, die uitklapbaar zijn; een naar binnen van het huis en een naar buiten, waardoor omvallen van de wanden onmogelijk is. Later, wanneer het huis geheel gesloten is, worden de binnenste steunpooten opgeklapt en blijven dan door hun con structie vanzelf hangen aan de ribben. De kapconstructie bestaat geheel uit stalen buizen. Er zijn 5 dwarsspanten; waarvan de buitenste, die in de kop- wanden passen, gemakkelijk aan hun zeildoekbespanning te her kennen zijn. Overigens zijn alle 5 spanten gelijkvormig, zoodat ze volkomen omgewisseld kunnen worden en steeds zullen passen. Deze dwarsspanten bezitten pennen, die in bussen van de zijwanden passen. Verder zijn er 4 ramen van stalen buizen, die de dwarsspanten onderling in het midden verbinden en zoodoende de 4 nokspanten vormen. Deze zijn voorzien van stalen pennen die in bussen, in het midden van de dwarsspanten passen. Bovendien zijn de 2 kopdwarsspanten nog voorzien ieder van 2 stalen kabels aan de hoeken, waarvan de einden worden getrokken naar het midden van het volgende spant waar ze worden bevestigd aan de daar aanwezige pin van het nokspant. Al deze spanten zijn gemakkelijk aan te brengen, omdat in de auto meegevoerd worden 2 gelijke trappen; waardoor steeds 2 man bedieningspersoneel bij de noodige plaatsen kunnen klimmen. Door deze kapconstructie is het huis tot een hecht en onwrik baar geheel geworden en kan nu het dekzeil er overheen aangebracht worden. Het dekzeil wordt in het midden van de zijwanden over het daar aanwezige dwarsspant gelegd. Het is als een 2-hoofdige zwachtel van de kopwanden uit opgerold en behoeft dus nu slechts naar 1017

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 43