liter inhoud en bezit onder den wagen een eigen aftapkraan met beschermdop. De operatieafdeebng is dus in staat 2 X 100 liter leidingwater mee te voeren. De 2de afdeeling, achter de 1ste gelegen, eveneens door 2 deuren van weerskanten toegankelijk, bevat den verlichtingsmotor met koehnrichting, schakelkast en verder een kast die 4 primusbranders bevat, 2 1-pit en 2 4-pits, en verder de noodige (10) blikken met motorbenzine, petroleum en gewone benzine en brandspiritus). In de koeltank zijn 10 geëmailleerde emmers ondergebracht. Bo vendien is hier het kistje met 6 bloedtransfusiekolven geplaatst, evenals een brandbluschapparaat. Beschrijving van den verlichtingsmotor. De motor voor de verlichting is een 2 tact-eencybnder ander half P. K. watergekoelde motor direct gekoppeld aan gelijkstroom dynamo 220 volt 750 watt. Aantal toeren is 1800 met automatische regulateur en automa tische spanningregelaar. Aanslaan geschiedt door het omwinden van den trekriem aan de daarvoor bestemde poelie, waarbij gelet moet worden op de middels pijl aangegeven draairichting voor het in gang zetten wordt het compressiekraantje geopend en hierin eenige druppels onver mengde benzine gegoten. De toevoerkraan van de benzinetank naar de carburator moet worden geopend en de benzinetoevoer gecontroleerd door drukken op de vlotterpen, welke zich op de carburator bevindt. De carburator. De luchttoevoerkorf wordt middels een lossen ring voor het aanzetten afgesloten. Nu is de motor gereed om te worden aangeslagen. Allereerst dient er nu op te worden gelet, dat hoogstens een kwart van de toelaatbare belasting van de dynamo aan lampen is ingeschakeld. Volstaan kan worden met het afzetten van de verdere lampen op het schakelbord, zoodat alleen de schakelbordlamp, na aanslaan van den motor, gaat branden. Het aanslaan geheel zonder belasting dient te worden vermeden, aangezien dit zeer schadelijk is voor de dynamo. Het uiteinde van de om de poelie gewonden riem wordt nu stevig in de hand genomen en met een snelle opwaartsche be weging afgetrokken. Nadat de motor is beginnen te loopen, wordt de ring waar mede de luchtoever is afgesloten een weinig afgeschoven, doch niet verder dan de motor dit toelaat. Deze begint dan namelijk onregelmatig te loopen of slaat geheel af. 1021

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 47