Bovendien is in de primusbranderkast nog een steekcontact, waar op een lampje ingeschakeld kan worden om bij eventueele panne 's avonds als noodverlichting te kunnen functionneeren. De 3de afdeeling is de groote afdeeling die door 2 openklapbare deuren van achteruit te bereiken is middels de onder den wagen aanwezigen opstal. (Zie foto VIII). Links bevinden zich tusschen bodem en zolderrails op rollen bewegelijk de 8 schotten, rechts aan den wand bevinden zich 6 kasten, 3 groote en 3 kleine. De ruimte tusschen kasten en schotten is de bergruimte voor het operatiekamer-meubilair. Deze ruimte kan nog beter verlicht worden doordat in de zij wanden van de auto 2 opklapbare luifels zijn, waardoor tevens betere ventilatie plaats heeft. De schotten zijn reeds uitvoerig besproken. Deze moeten in elk geval verwijderd worden, ook al wordt het operatiehuis niet op gezet, om de auto tot sterilisatiekamer te kunnen gebruiken. Zijn de schotten verwijderd, dan kan uit den zijwand tegenover het luifelraam heel gemakkelijk een steunraam te voorschijn getrokken worden, waarin 4 schimmelbuschsterilisatoren plaats kunnen vinden (zie foto IX)Dit steunraam vindt zijn steunpunten op de bodemrails. Bovendien bevinden zich aan den linkerzijwand 3 omklapbare wandtafels (zie foto XI de le tafel). Deze kunnen voor allerlei doeleinden gebruikt worden. Onder deze tafels is, eveneens afgesloten door omklapbare schotten, de bergplaats aangebracht voor 3 X 24 fleschjes (zie foto XI). 2 X 24 hiervan zijn gevuld met novocaine in de overige bevinden zich fleschjes met sublimaatpastilles, maatglaasjes, enz. Onder de rails zijn 4 pakken rottanspalken, 2 voor inlanders en 2 voor Europeanen (zie foto XI). Hier vindt ook de zuurstof- of koolzuur-cijlinder plaats en 25 Cramersche spalken. Boven de rails zijn met opklapbare deurtjes de bewaarplaatsen voor de windsels katoen, gaas, cambric, flanellen en stijfsel, van ieder 100. Thans kan overgegaan worden tot een beschrijving van de kasten. Kast 1de groote kast in den kop van de auto van 2 openslaande deuren voorzien, bevat de 4 soorten verband, I, II, III, IV, van ieder dezer zijn hier minstens 20 aanwezig. Deze paketten zijn geheel steriel klaar. De grootte van deze verbandpaketten is zoo gekozen, dat zij precies in de schimmelbuschbussen passen. Ze zijn omgeven door cellophaanpapier, dat eerst verwijderd moet worden. Hierna moet het 1ste papier zoo verwijderd worden, na doorknippen van het omgevende touwtje, dat de inhoud nog omgeven van een 2de pa pier steriel in de schimmelbuschtrommel valt. Met steriel pincet en schaar kan men dan het 2de touwtje en bovenvlak van het 1023

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 49