melbuschtrommels, waarvan 2 gevuld met doeken, 2 met handschoenen en 2 met jassen, de overige met verband I en II geplaatst zijn (zie foto X). In de uitkookbakken van de schimmelbuschsterilisatoren bevin den zich: in 1 de handenborstels, in de 2e 4 irrigatoren en de bloedtransfusieslangetjes van de kolven. Boven deze 4 schimmelbuschsterilisatoren bevindt zich een plank, waarop nog 8 met verband I, II, III en IV gevulde trommels zich bevinden en 10 geëmailleerde kommen de bloedcentrifuge, die gemakkelijk aan een van de omklapbare tafels links kan worden bevestigd. Schimmelbuschen en trommels zijn door 2 wegneembare meta len stangen gefixeerd. De houten plank wordt tevens gebruikt om op de rails geplaatst te worden, waardoor de schimmelbuschsterilisatoren zich juist op de goede hoogte boven de primusbranders bevinden. Tenslotte bevinden zich boven de bussen 3 door openklapbare deurtjes voorziene vakken, waarin 3 geëmailleerde rechthoekige bakken, waarin een compleet chirurgisch instrumentarium tus- schen flanellen doeken ondergebracht is. In bak I wordt instrumentarium voor wondtoilet en wondexcisie gevonden; in bak II dat voor amputatie, en in bak III dat voor trepanatie en buikoperatie. In de bergruimte tusschen de schotten en kasten wordt onder gebracht het operatiekamermeubilair -)- dekzeil 3 trappen (reeds vroeger genoemd). Thans een meer gedetailleerde bespreking van het meubilair van operatie- en voorbereidingskamer. Vooraan bevindt zich de tasch met utensiliën voor de operatie- huis-opbouw noodzakelijk, waarin de groote groene klos met plattegrondtouw (vroeger beschreven), verder haringen, houten hamers, enz. Het operatiekamermeubilair bestaat uit de volgende onder- deelen, die alle samenklapbaar zijn en van stalen buizen gemaakt zijn. Achterin bevindt zich de operatietafel die in Trendelenburg gebracht kan worden, 2 aparte beensteunen en 1 aanzetbare armsteun heeft. Verder een rugsteun voor borstoperatie en bovendien een hoofdsteun, die zoowel aan de tafel gewoon, als aan het rugsteun- deel kan worden aangebracht. De voorbereidingstafel bestaande uit een apart blad, brancard van gegalvaniseerd ijzer te plaatsen op een uitklapbaar, rijd baar 1027

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 53