1041 transporten niet meer rekenen mag, doch deze indirect behoort te zoeken door te voren de steunpunten van 's vijands kruisereskaders aan te vallen, waartoe het in Tunis en Corsika de beste uitvalspoorten bezit. Italië zal zijn oorlogvoering, bij een defensief optreden van het leger, leiden in de richting van den kruiseroorlog, gesteund door de luchtmacht. Frankrijk gaat thans, aldus schr., over van het te langzame slagschip op den zeer snellen slagkruiser Italië beantwoordt dit door den ombouw van zijn 4 slagschepen tot een hoogere snelheid. „Das Pnnzip 1st bei beiden das - selbe Die Anpassung an die hochgesteigerte Geschwindigkeit des Kle. "und Kreuzerkrieges und damit verbunden vielleicht auch die Preisgabe des "srundsatzlichen Kampfes in der Linie zugunsten schnell beweglicher ge- ",mischter Gruppen, nicht unahnlich dem landtaktischen Begnff der neuzeu- „lichen Division". FrankrijkEngeland. De Engelsche politiek wordt nog steeds beheerscht door de woorden van Pitt, dat een sterke vastelandmogendheid, die tevens aanspraak maakt op een zekere mate van meesterschap ter zee en op steeds Engelands vijand zal zijn. Gewezen wordt op verschillende uitlatingen van de Engelsche pers en op de ervaringen van manoeuvres, welke zouden hebben doen blijken, dat Engeland niet in staat zal zijn zijn handel afdoende te beschermen. „Finanziell nicht imstande, die alte Ueberlegenheit zur See „aufrechtzuerhalten, vor einem Wettrüsten mit den U.S.A. schaudernd hat es nicht verhindern können, dasz ïhm der franzosische Nachbar mit semei Zeemacht auf den Leib rückte und heute auch auf dem Wasser emc Bedrohung erkennen laszt". i u Schr. neemt dan op uitvoerige wijze de mogelijkheden van de Engelsche vloot in beschouwing voor een oorlog met Frankrijk, ziet ook het z.i. zeei onwaarschijnlijke geval van een oorlog met Amerika onder oogen uit welk betoog een geenszins voor Engeland gunstige oorlogskans spreekt. Amerika—Japan. Schr. behandelt in de eerste plaats de laatste Amerikaan- sche manoeuvres, waaruit de conclusie wordt getrokken, dat een verdediger zeer zeker veel nut kan hebben van zijn slagschepen, doch dat deze sneller moeten zijn, zoomede dat de slagkruiser, waarvan Japan er drie bezit en Amerika geen enkele, de voorkeur verdient boven het slagschip. Verder de mogelijkheden tusschen Japan en Amerika onder oogen ziende, acht schr. de positie van Japan, dat door het scheppen van een machtssfeer op het vaste land een gesloten „Wirtschaftsgebiet" gaat vormen met het eigen land, steeds sterker worden. Schr. acht het dan ook zeer de vraag of de verdere uitbreiding van Japans positie in de richting van de zee zal worden gezocht. Het vast houden van de mandaateilanden verklaart schr. in verband met de noodza kelijkheid zijn positie tegen een aanval uit het Oosten te beschermen. Ten slotte trekt schr. op grond van enkele belangwekkende beschouwingen de conclusie, dat de practische mogelijkheden voor een oorlog in den Pacific, niettegenstaande alle mogelijke spanningen, gering zijn. Spoedig zal Japan stilzwijgend van zijn verlangen naar emigratie naar Amerika kunnen afzien (door het bezit van een groot gebied in Azië), zonder daarbij nochtans zijn streven naar uitbreiding in den Pacific terzijde te moeten stellen. „Den weiszen Machten, vereint oder vereinzelt, sind nicht viele Mittel geblieben, "in die japanische Zukunft einzugreifen, und ihre Seemacht begmnt zu "versagen. Schon hat Japan seine Forderung angemeldet, von den Fesseln „der Flottenvertrage befreit und mit den groszen Seemacnten gleichgeste.lt "zu werden. Es wird dieses Ziel auch erreichen". Vlootsterkten van de groote mogendheden. In het Marineblad van September 1933 troffen wij volgende opgave aan van de vlootsterkten der groote mogendheden. In de cijfers zijn begrepen de reeds in aanbouw zijnde schepen, zoomede de schepen waarvoor de gelden reeds zijn gevoteerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 75