1042 Ver. Staten Engeland Japan Frankrijk Italië 395 schepen 341 schepen 246 schepen 245 schepen 199 schepen 1.154.120 ton. 1.296.659 ton. 828.378 ton. 704.482 ton. 425.597 ton. Van bovengenoemde schepen overschreden de leeftijdsgrens Ver. Staten Engeland Japan Frankrijk Italië 281 schepen 313.450 ton 30 145 schepen 171.055 ton 13 38 schepen 57.754 ton 7 73 schepen 175.532 ton 25 62 schepen 87.937 ton 20 Ölpolitik und Luftpolitik. In het Mil. Wochenblatt No. 7 geeft Hptm. Gandenberger vou Moisy zijne denkbeelden over dit onderwerp. De ongehoorde ontwikkeling van de lucht vaart heeft het verbruik van olie en benzine tot een ongekende hoogte opgevoerd, hetgeen voor verschillende rijken een motief is te streven naar een volledige beheersching van de wereldproductie van de olie. De grootste olieverbruiker van de oliearme landen ter wereld is Engeland, dat voor zijn oorlogs- en handelsmarine, zoomede voor de luchtvaart geheel van den invoer afhankelijk is. Het heeft zijn behoeften weten te verzekeren door de volledige beheersching van Mesopotamië en door zich in belangrijke mate te interesseeren in Perzië. Het vindt zijn tegenstanders op dit gebied in Frankrijk, de Ver. Staten en Turkije. De enorme ontwikkeling van Frank- rijks luchtvloot dwingt dit rijk, zijn olie-invoer te verzekeren. Zijn politiek heeft zich daarom ingesteld op een streven naar onafhankelijkheid van de wereldmarkt, door het vestigen van een machtssfeer in Mosoel. Herinnerd woidt hier aan den strijd tusschen Engeland en Frankrijk over het leggen van een pijpleiding door het Syrische mandaatgebied. De angst voor het moge lijk ontstaan van een wereld-olietrust Engeland—Ver. St., welke Frankrijk geheel onder haar controle zou brengen, speelt hier voor dit land een zeer belangrijke rol. Ook Italië is langzamerhand, door de ontwikkeling van de luchtvloot tot een der groote olieverbruikers geworden, terwijl het geen enkele oliebron bezit. Hieruit valt het weglaten van de Bessarabische kwestie uit het verdrag met Roemenië te verklaren, omdat het met de machtige Russische oliepositie rekening diende te houden. Voor Japan is het gebrek aan olie bepaaldelijk een levenskwestie geworden. Aangewezen op Amerika trachtte het zich hieraan te onttrekken door het verwerven van concessies in Perzië, waar het echter, evenals in Roemenië, stuitte op Eng.—Amer. invloedssferen. In dit verband nam de beteekenis van Sachalin toe, voor de ontwikkeling waarvan het een verdrag met Rus land sloot. Meer en meer trad den laatsten tijd de beteekenis van het lucht- wapen en daarmede de noodzakelijkheid oliebronnen te bezitten, voor Japan op den voorgrond. De „Expansionskampfe" hebben dan ten deele ongetwijfeld „olie tot motief. De Ver. Staten y. N.A. nemen in de olieproductie verreweg de belangrijkste plaats in. Daar zij ook de olieterreinen van Mexico onder volledige controle bezitten, beheerschen zij 60% van de wereldproductie. De Ver. St. zijn daardoor in staat hunne vloot en luchtmacht ongelimiteerd uit te breiden voor zoover betreft de mogelijkheid der olievoorziening. Het groote voordeel voor dit land is bovendien hierin gelegen, dat de bronnen onmiddellijk nabij de verschillende bases zijn gelegen. Rusland neemt in steeds toenemende mate deel aan de olieproductie het veroverde zelfs voor een groot gedeelte de Europeesche markt. GeWezen wordt op de tegenstrijdige belangen van Engeland, Frankrijk en Amerika m de Russische productiegebieden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 76