1044 Ten slotte bevat het Mil. Wochenblatt No. 11 een interessante studie „Zwischenspiel in Ostasien", waarbij de huidige toestand in Mandsjoerije en de verhoudingen tusschen de verschillende mogendheden worden uiteen gezet. Wij willen slechts het volgende uit dit artikel vermelden. Rusland is ten gevolge van zijn slechte economische en financieele toestan den tot een afwachtende houding gedwongen. Het zal waarschijnlijk nog heel wat vernederingen moeten aanvaarden om een strijd te ontgaan. Het is echter vast besloten een aanval op zijn grondgebied met alle middelen af te slaan. In geval Japan een bezetting van de geheele Russische Oostkust beoogt, is thans daartoe de gelegenheid ongetwijfeld zeer gunstig, terwijl deze in den loop der jaren ongetwijfeld ten gunste van Rusland zal worden gewijzigd. Een oorlog zal echter zeer langdurig worden en de beslissing zal niet alleen door militaire middelen worden bereikt. Aan den anderen kant leidt Japans geïsoleerde positie, sedert het uit treden uit den Volkenbond, tot groote voorzichtigheid, welke zich reeds weerspiegelt in zijn binnenlandsche politiek, waar men met behulp van de twee machtigste partijen naar een zekere machtsconcentratie streeft. Gewezen wordt op de economische moeilijkheden met China en Engeland, terwijl ook de vriendschap met Frankrijk sedert de bezetting van de koraal eilanden door dit land, aan het tanen is. Daarbij komt nog de Amerikaansche vlootconcentratie in den Pacific en de aankondiging van een uitgebreid vloot- plan door dit rijk. Voegt men daarbij nog de toenadering tusschen Amerika en Rusland en den steun van eerstgenoemd land aan de Chineesche luchtvaart, dan is het verschijnsel, dat de officieele Japansche buitenlandsche politiek groote waarde hecht aan vriendschappelijke betrekkingen met Amerika alleszins verklaarbaar. „Der Gesamteindruck der gegenwartigen Lage ist der eines sehr labilen „Gleichgewichtes. Das rücksichtslose japanische Vorgehen ist an einem „gewissen Endpunkt angelangt, demgegenüber die ersten Ansatze eines ge- „meinsamen Abwehrringes aller am Pazifik interessierenden Machte sichtbar „werden. Ob diese Pause lediglich ein japanisches Atemholen vor neuem „Angriff sei es in der Richtung Peking oder Kalgan oder Wladiwostok „bedeutet, oder den Beginn langerer Konsolidierung, werden erst die „nachsten Monate lehren". Fransche bezetting van de koraaleilanden in de Chineesche Zee. Het tijdschrift „Le Monde Colonial Illustré" van Sept. 1.1. bevat een be schrijving van de onlangs door Frankrijk bezette koraaleilanden, waartegen door Japan protest is aangeteekend. De Fransche hydrografische dienst ver richtte in den loop van 1930 verschillende metingen in de omgeving van deze eilanden, ten einde de zeekaarten te contröleeren, de magnetische afwijkin gen na te gaan en diepzeeloodingen uit te voeren. Te dien einde werd op dat oogenblik reeds besloten deze eilanden in bezit te nemen. Door omstan digheden werd dit plan eerst in den loop van 1933 definitief ten uitvoer gelegd. Ten aanzien van deze eilanden en de inbezitneming schrijft het blad als volgt „Un fouillis d'ilots et de récifs occupe la région située a l'Ouest des Phi lippines. Aucune nation n'ayant revendiqué ces ïlots la France en a pris „possession officielle. C'est une bien minime conquête qui n'acquiert de „l'importance que par la réserve faite par le Japon a la suite de notre „communiqué" Met betrekking tot de grootte en de beteekenis van de eilanden wordt het volgende aangetroffen. Van het Zuiden uitgaande is het eerste eiland „La Caye Amboyne", 200 M lang en breed, zonder eenige begroeiing, voor twee derde gedeelte bedekt met zand en voor het overige met een laag guano.

Indisch Militair Tijdschrift | 1933 | | pagina 78